Uzņēmuma uzsākšana jebkura cilvēkā dzīvē ir nopietns izaicinājums, un ne par velti dati rāda, ka vismaz 50% jauno uzņēmumu nebūs spējīgi izturēt vairāk kā 5 gadus un vai nu bankrotēs vai arī vienkārši beigs savu darbu. Jauna uzņēmuma uzsākšanai ir nepieciešams ļoti daudz darba sākot no pašas biznesa idejas izveides līdz darbinieku meklēšanai, produktu vai pakalpojumu sniegšanai, grāmatvedības veidošanai un dažādu nepieciešamo dokumentu kārtošanai. Bet viena lieta, ko es šeit neminēju ir uzņēmuma finansēšana, kas noteikti ir viena no svarīgākajām daļām, jo jebkura uzņēmuma mērķis ir pelnīt naudu un bez sākotnējiem līdzekļiem nav iespējams nedz izveidot pašu uzņēmumu, jo ir nepieciešams pamatkapitāls, nedz arī sākt radīt pakalpojumus vai produktus un nodarbināt darbiniekus. Tieši tāpēc šodien apskatīsim dažādus finansēšanas veidus un to, ko tad būtu labāk izmantot dažādos finansēšanas veidus.

Pašu finansēšana

Pašu finansēšana jeb tā sauktais “bootstrapping” nozīmē to, ka tu veido un finansē savu uzņēmumu ar saviem līdzekļiem, ko tu esi pats nopelnījis un sakrājis. Šis parasti tiek uzskatīts par visgrūtāko un riskantāko veidu, kā veidot savu uzņēmumu, jo tu uzņemies lielu risku investējot savu naudu, kā arī pēc tam audzējot šo uzņēmumu ieguldot nopelnītos līdzekļus atpakaļ izaugsmē nozīmē to, ka jebkurš kritums var nozīmēt uzņēmuma beigas. Finansējot uzņēmumu no saviem līdzekļiem un pēc tam audzējot no ikmēneša ienākumiem ir ļoti grūts un laikietilpīgs process un tev nemitīgi būs jādomā, kā nodrošināt pietiekamu ienākumu plūsmu, un kur un kā tērēt jau tā ierobežoto naudas daudzumu. Šāds uzņēmuma veidošanas stils tev liks saprast un iemācīties kā būt taupīgam un kā noteikt prioritātes, kur drīkst un kur nedrīkst tērēt naudu, jo ieguldot brīvos līdzekļus lietās, kas nenes peļņu var nozīmēt uzņēmuma beigas. Tie uzņēmumi, kas tiek šādi veidoti parasti ir daudz prātīgāki attiecībā pret naudu, un uzņēmēji, kas šādi ir gatavi ieguldīt savu laiku uzreiz nesaņemot tūlītēju atdevi parasti tiek norūdīti un būs spējīgi izturēt arī finanšu krīzes un recesijas, kas neizbēgami piemeklēs jebkuru uzņēmumu. Ja tu pats finansē savu uzņēmumu, tas nozīmē, ka tev arī pieder visas uzņēmuma daļas un tu vari to vadīt pēc saviem ieskatiem, un tev nav jāatskaitās investoriem vai bankām, kā tas ir investīciju piesaistes vai kredīta uzņēmuma finansēšanā. Ja tev izdodas izveidot uzņēmumu, kas pēc tam nes peļņu, tad tas nozīmē, ka tu šo peļņu arī varēsi vai nu investēt citos projektos vai arī izņemt dividenžu veidā, kā arī gadījumā, ja tu uzņēmumu izdomāsi pārdot, tad visa nauda no šī darījums pienāksies tieši tev un ar to nebūs jādalās.

Pamatā pašu finansēšanas iespēja parasti aizņems vairāk laika, un nozarēs, kur ir nepieciešams liels ieguldījums ražošanas iekārtās vai citos resursos parasti šī iespēja nemaz nederēs. Ja tev patīk būt savam priekšniekam un nepatīk nevienam atskaitīties, tad visticamāk, ka šī iespēja būs tieši tev piemērota un šādi tu varēsi kontrolēt visu, kas notiek ar tavu uzņēmumu!

Investīcijas

Investīciju piesaiste uzņēmuma veidošanai ir veids, kā tikt pie lielas naudas summas, lai varētu ātri uzsākt savas idejas īstenošanu un lai nebūtu tik ļoti jāuztraucas par to, ka uzņēmums varētu beigt pastāvēt jau pašā dibināšanas fāzē. Investīcijas parasti uzņēmēji piesaista vai nu no investīciju fondiem vai arī tā sauktajiem “eņģeļu” investoriem, kas ir gatavi uzņemties lielu risku un ieguldīt lielas naudas summas uzņēmumā, kuram ir vai nu tikai ideja vai arī prototips, ko ir nepieciešams pilnveidot un attīstīt. Investors ieguldot naudu šādā uzņēmumā parasti iegūst daļu no uzņēmuma, bet pašam uzņēmējam ir šī daļa jāatdod no savām kapitāla daļām. Investoru piesaiste var būt dažāda, sākot no prezentāciju veidošanas investīciju fondiem līdz paziņu piesaistei, kā arī dažādu biznesa inkubatoru izmantošanai. Šāda nauda, ko ir iesējams piesaistīt ļauj uzņēmējam uzreiz sākt algot darbiniekus un ieguldīt šos līdzekļus tehnoloģijās un citās lietās, kas ir nepieciešamas, lai īstenotu iecerēto ideju. Bet šī nauda var būt arī tikai kā rezerves fonds, ko būs iespējams izmantot, ja uzņēmumam pēkšņi sāk iet sliktāk un ir nepieciešama papildus nauda, lai atrastu jaunus ienākumu avotus vai pilnveidotu esošos.

Piesaistot investorus uzņēmējs atdod ne tikai daļu no savas kompānijas bet arī daļu no kontroles, jo nu tev ir nemitīgi jāatskaitās investoriem par uzņēmuma darbību un to, kā sokas ar izaugsmi, un kur un kā tiek plānota ienākumu izaugsme. Investori parasti skatās tikai uz īstermiņa ienākumiem un ir grūti tos pārliecināt ieguldīt naudu ilgāka termiņa projektos, kas vairākus gadus nenesīs peļņu, kamēr netiks pilnībā nostrādāti. Ja tu esi tāds uzņēmējs, kurš ir gatavs uzņemties šādu nastu un darboties ar citu cilvēku naudu, tad investīcijas var būt diezgan labs veids, kā uzsākt savu uzņēmumu. Ja tu piesaisti investorus, tas nozīmē, ka tu piesaisti arī viņu zināšanas un sakarus, jo ne jau par velti šie cilvēki ir spējīgi investēt šādas naudas summas un visticamāk, ka viņi šo naudu paši ir nopelnījuši un šajā procesā ieguvuši zināšanas, kas tev varētu noderēt.

Kredīts

Un pēdējais veids, kā uzsākt uzņēmējdarbību ir saņemt kredītu ar ko tad arī nodrošināt gan pamatkapitālu gan sākotnējo naudas plūsmu iekārtu iegādei un cilvēku algošanai. Kredītus bankas parasti nelabprāt piedāvā pilnīgi jauniem uzņēmumiem, bet to labāk dara uzņēmumiem, kuri jau darbojas pāris gadus, bet kuriem ir nepieciešams izplesties. Bet tas nenozīmē, ka tev nebūs iespējams saņemt aizdevumu sava biznesa uzsākšanai, tas tikai nozīmē, ka tas nebūs tik vienkārši, kā saņemt ātro kredītu vai patēriņa kredītu. Ja tu uzsāc biznesu ar kredītu, tad jau pašā sākumā tas nozīmē, ka tu uzņemies vēl lielāku risku, jo tavs uzņēmums jau no pirmās dienas ir mīnusos, un lai tu tiktu pa nullēm tev ir jāatmaksā šis kredīts, nemaz nerunājot par to, ka katru mēnesi tev būs arī jāmaksā procentu maksājumi, ko pieprasa aizdevējs. Un vēl vairāk, nereti kreditori pieprasa arī ķīlu vai galvojumu no tavas personīgās mantas, lai nodrošinātu to, ka viņi savu naudu atgūs un tas savukārt nozīmē to, ka ja tavs uzņēmums bankrotē tev no savas kabatas būs šis aizdevums jāatdod. Un kredītu parasti iesaka ņemt tikai uzņēmumiem tad, ja tie grasās izplesties, nevis jau pašā darbības sākumā, kad tu nevari prognozēt, vai tev izdosies īstenot savu ideju vai neizdosies.

Parasti uzņēmumu uzsākt ar kredītu es neieteiktu nevienam un vienīgais veids, kā to varētu darīt ir tad, ja banka neprasa nekādu ķīlu vai galvojumu, jo tad tu pats personīgi nebūsi par neko atbildīgs un ja nu tavs uzņēmums neizdodas, tad ierobežotā atbildība nozīmē to, ka tu vari atdot šo uzņēmumu bankai un neuztraukties par to, ka banka mēģinās piedzīt šo naudu no tevis.

Kā redzi, tad iespējas, kā uzsākt savu uzņēmumu ir dažādas un atkarībā no tā, cik daudz riska tu esi gatavs uzņemties un kādā nozarē tu grasies darboties, tad arī tev nāksies pieņemt lēmumu, kādu no šīm metodēm izmantot!

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here