Ja jūs lasāt šo, jūs jau esat ceļā uz savu finanšu izvērtēšanu un pārmaiņām. Bet, lai gan jūs domājat par jūsu ikmēneša finansiālo situāciju un tas ir lielisks sākums, ar to nepietiek, lai faktiski samazinātu savus izdevumus. Nākamais solis ir regulāri izseko jūsu izdevumiem, lai jūs varētu iegūt precīzu priekšstatu par to, kur paliek jūsu nauda un kur vēlaties lai tā nokļūst. Arī visi nebanku aizdevēji var būt viens no soļiem, lai iegūtu papildus finanses un sasniegu mērķus vai arī kā alternatīva, ja tomēr ietaupīšana nav bijusi pietiekami veiksmīga. Tomēr šis ceļš ir kā otrais variants. Pirmais variants ir izsekot saviem ikmēneša izdevumiem.

“Budžets nav tikai veids, kā veikt grāmatvedību,” saka Annamarija Lusardi (Annamaria Lusardi), pētniece no Vašingtonas universitātes ekonomikas un grāmatvedības katedras biznesa skolas. “Tas faktiski ir veids, kā pieņemt finanšu lēmumus. Tas ir lielisks instruments.”

Šeit ir pieci veidi, kā izsekot ikmēneša izdevumiem. Varbūt kāds no tiem der kādam konkrētam gadījumam.

1. Pārbaudiet savu konta izrakstu

Norādiet savus naudas paradumus, veicot visu jūsu kontu, tostarp jūsu norēķinu konta un visu kredītkaršu, uzskaitījumu. Jūsu kontu pārskatīšana palīdzēs jums noteikt, kur jūs tērējat un ko ir iespējams mainīt. Lusardi iesaka noskaidrot jūsu ikmēneša naudas plūsmu – kas ienāk un kas aizplūst.

2. Ierobežojiet izdevumus

Sāciet savu izdevumu grupēšanu. Dažas kredītkartes automātiski atzīmē jūsu pirkumus tādās kategorijās kā “universālveikals” vai “automātiskie”. Jūs varētu atklāt, ka jūsu ik rīta skrējiens pēc kafijas jums ir dārgs. Vai varbūt jūs sapratīsiet, ka maksājat par periodiskiem abonēšanas pakalpojumiem bez kuriem jūs varētu mierīgi iztikt.

Jūsu izdevumus veido gan fiksētie izdevumi, gan mainīgie izdevumi. Fiksētie izdevumi mēdz mainīties no mēneša uz mēnesi. Tie ietver hipotēku vai īri, komunālos pakalpojumus, apdrošināšanas un parādu maksājumus. Jums būs vairāk iespēju koriģēt mainīgos izdevumus, piemēram, pārtiku, apģērbu un ceļojumu.

3. Turpiniet konstanti sekot līdzi

Budžeta lietojumprogrammas, piemēram, “You Need a Budget” un “Level Money” ir paredzētas naudas līdzekļu pārvaldīšanai, ļaujot katru mēnesi piešķirt zināmu daudzumu, ko iztērēt, atkarībā no tā, ko jūs nopelnāt un ko jūs maksājat. Šāda veida lietotnes darbosies, ja vēlaties uzskaitīt pirkumus, ieguldīt laiku un ievērot budžetu.

Atkarībā no tā, kā jūs izmantojat iegūto informāciju, par maksas lietotni var būt vērts maksāt. Piemēram, “You Need a Budget” maksa ir 50 ASV dolāri gadā (EUR 40,49) (pēc 34 dienu bezmaksas izmēģinājuma), taču tam ir pievilcīgas priekšrocības, piemēram, spēja sinhronizēt darījumus tieši no jūsu bankas konta un iespēja sekot līdzi tiešsaistes semināriem ar uzņēmuma atbalsta komandu.

4. Izpētiet citas iespējas

Vai neesat lietotņu fans? Izklājlapa ir vēl viens vērtīgs naudas līdzekļu izsekošanas rīks. Jūs varat atrast veidnes tiešsaistē, piemēram, bezmaksas no personīgās finanšu lietotnes “Mint”.

Vai arī, ja jums ir sarežģītāks finanšu portfelis, jūs varat iegādāties programmatūru. Rihards H. Serlins (Richard H. Serlin), Arizonas universitātes personīgo finanšu profesors, iesaka “Quicken Premier”, kas ļauj importēt bankas darījumus un pārraudzīt savus ieguldījumus. “Tas ir daudz gudrāks, efektīvāks, skaidrāks un organizētāks veids, kā sekot līdzi jūsu izdevumiem, tajā skaitā gandrīz visiem budžeta un finanšu investīciju aspektiem, nevis mēģināt to izdarīt pašam ar Excel tabulu vai papīra bloknotu,” viņš saka . “Quicken Premier” katru gadu maksā 109,99 ASV dolārus (89,08 eiro), bet tiek piedāvāta arī pamata sākuma komplekts par 39,99 ASV dolāriem (32,39 eiro).

5. Atrodiet vietu pārmaiņām

Kad jūs sekojat, esiet gatavs veikt korekcijas. Ir vērts ieguldīt laiku, lai saglabātu informāciju par jūsu ikmēneša izdevumiem, ko jūs atklājat. “Izmaksu izsekošana var būt ļoti vērtīga, lai uzzinātu, kas patiešām jums maksā, un kas nav tik slikti, kā jūs domājāt,” saka Serlins. Viņš arī atzīmē, ka, samazinot “lielās fiksētās izmaksas” jūsu dzīvē, piemēram, mājokļu, transportlīdzekļu un komunālo pakalpojumu izmaksas, var ievērojami ietekmēt jūsu budžetu. Ja jums nepieciešama palīdzība, lai koriģētu galvenos periodiskos ikmēneša izdevumus, piemēram, hipotēku vai automašīnas aizdevumu, skatiet detalizētākus padomus par to, kā izveidot budžetu.

Ir iespējams atrast dažādas lietotnes, kas ļauj ērti pārvaldīt jūsu naudu, taču katrs pats to var darīt, nosakot noteiktu laiku un vietu, kad to veicat. Ir vērts arī uzstādīt atgādinājumus, lai jūs neizmirstu par to, kad ir jāveic sava veida darbs pie tā, lai noteiktu, kādi ir bijuši ikmēneša izdevumi un vai ir pārtērēts budžets. Pat ja tēriņi ir budžeta ietvaros, ir vērts pārskatīt, kas izmaksā visvairāk vai arī tiek maksāts par kaut ko, kas vairs īsti nav vajadzīgs, piemēram, kabeļtelevīzija, ja jūs izmantojat interneta pieslēgumu, lai skatītos sev interesējošās lietas. Katrs noteikti var atrast kaut kādus citus risinājumus, sevišķi, ja ģimenē ir vairāki cilvēki, kas ik pa laikam vēlas būt izšķērdīgi. Bērni noteikti ir liels aspekts tēriņu palielinājumam, taču tas nenozīmē, ka jums vienmēr jāpērk viss, ko tie vēlas. Ir liela atšķirība starp pirmās nepieciešamības precēm un kaut kā, kas tiek ieraudzīts veikalā un vilina. Bērni bieži vien nemaz nezina, kas tās lietas ir, kamēr vien tās ir krāsainas vai arī kaut kā citādi piesaista acis. Tādā veidā ne tikai cieš finanses, bet arī bērns var kļūt izlutināts. Protams, ik pa laikam var iegādāties kaut ko neplānotu, jo savādāk visu laiku taupot arī īsti nav nekāds prieks. Tas var būt kā bonuss tam, ka ikmēneā tēriņi tiek kontrolēti.

Ja notiek kādas straujas pārmaiņas, piemēram, dzīvesvietas maiņa, ir laicīgi jāsāk izvērtēt tēriņi. Tad ir vērts uzreiz prognozēt, cik katru mēnesi tiks maksāt un vai ir nepieciešams pēc iespējas ātrāk atrast kādu citu alternatīvu. Tā ir arī vienkārša matemātika – ja pēkšņi izdevumi pārsniedz ieņēmumus, ir skaidrs, ka īsākā vai ilgākā laikā jums vienkārši vairs nebūs finansiālu iespēju saglabāt savu dzīvesvietu. Dažādi aizdevumi ir viens no variantiem, kā palīdzēt, bet uz tiem nevar paļauties visu laiku. Viens no risinājumiem būtu iegūt papildus finanses vai nomainīt darbu, ja tas ir iespējams. Tāpat darbiniekiem vienmēr ir tiesības uz algas paaugstinājumu, sevišķi ja tāds nav bijis vairāku gadu garumā. Ja jums netiek sniegtas nekādas prēmijas u.c. bonusi, tie ir sava veida signāli, ka darbavieta nav no tām labvēlīgākajām.

Ikmēneša izdevumi var drastiski atšķirties ziemas un vasaras mēnešos. Ir skaidrs, ka ziemā dzīvošana būs daudz dārgāka, kaut vai ņemot vērā to, ka ir jāmaksā par apkuri un arī elektrība tiks patērēta vairāk. Vasarā nav nepieciešams izmantot apkuri, kā arī garākas dienas ļauj ietaupīt elektroenerģiju.

Katrs noteikti var atrast vairāk nekā piecus dažādus soļus, kā sekot līdzi izdevumiem. Pareizie risinājumi spēs uzlabot situāciju vai vismaz iegūt labāku izpratni par notiekošo.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here