Privātais kredīts ir naudas aizdevums, ko iespējams saņemt no privātās personas. Ja banka vai ātrie kreditori dažādu iemeslu dēļ nevar piešķirt kredīta ņēmējam nepieciešamo naudas summu, piemēram, ir sabojāta kredītvēsture, nepieciešama liela summa, bet nav atbilstošs ienākumu stāvoklis, tad privātie kredīti var būt vienīgā iespēja, kā saņemt vajadzīgo naudas aizdevumu. Šādus privātos kredītus iespējams saņemt pat līdz 10 gadiem – viss atkarīgs no tā, cik lielu summu cilvēks aizņemas, kādu atmaksas termiņu nosaka kredīta devējs, kā arī cik ātri kredīta ņēmējs var naudu atmaksāt.

Var izdalīt divu veidu privātos kredītus:

  • pirmkārt, privātais kredīts no sveša kredīta devēja un,
  • otrkārt, privātais kredīts no pazīstama cilvēka.
  1. Aizņemoties no sveša cilvēka, kredīta ņēmējam ir jābūt uzmanīgam un rūpīgi jāpārbauda naudas aizdevējs, jo šāds privātais kredīts var būt arī krāpšanas mēģinājums. Šāds naudas aizdevums ir riskants ne tikai kredīta ņēmējam, bet arī kredīta devējam, īpaši tāpēc, ka darījumā iesaistītās puses nav savstarpēji pazīstamas. Ja kredīta devējs aizdod lielu naudas summu, tad vienmēr pastāv risks, ka nauda netiks atdota. Tāpēc privāto kredītu devēji vienmēr ļoti rūpīgi izvērtē potenciālos kredīta ņēmējus. Starp abām naudas darījumā iesaistītajām pusēm noteikti ir jānoslēdz arī oficiāls līgums, šādi nodrošinoties gan kredīta ņēmējam, gan pašam kredīta devējam. Ja naudas aizdevums tiek ņemts pie pilnīgi sveša cilvēka, tad kredīta ņēmējam ir jārēķinās, ka kredīta devējs noteikti noteiks ļoti augstus kredīta procentus – tie var būt pat 1% – 3% dienā. Šāds naudas aizdevums noteikti nav izdevīgs kredīta ņēmējam, bet jāsaprot, ka, nosakot lielus procentus, kredīta devējs mēģina nodrošināties pret iespējamajiem zaudējumiem. Privāto kredītu devēji arī potenciālajam aizdevuma ņēmējam vienmēr cenšas aizdot pēc iespējas minimālāku naudas summu. Arī tā ir nodrošināšanās pret zaudējumiem. Tomēr pie privāto kredītu izsniedzējiem iespējams saņemt arī ļoti lielas naudas summas. Turklāt ne vienmēr ir nepieciešama ķīla. Bet var būt arī privātie kredīti, īpaši, ja aizdevuma summa ir liela, kuriem nepieciešams ķīlas nodrošinājums. Ja kredīta devējam ir šāds nosacījums kredīta ņemšanai, tad noteikti tas viss jāiekļauj arī aizdevuma līgumā. Ikviena prasība vai nosacījums, kas nav pēc tam iekļauts arī līgumā, bet ir tikai izrunāts, var tikt pārkāpts bez jebkādām soda sankcijām. Tāpēc, slēdzot šādu līgumu par privāto kredītu, vienmēr jāpārliecinās, vai līgumā nav iekļauts kas neparedzēts vai citādāks nekā runāts ar kredīta devēju.
  2. Otrs variants, kā iespējams saņemt privāto kredītu, ir aizņemties no labiem draugiem, radiem vai kolēģiem, ja vien viņi spējīgi nepieciešamo naudas summu vispār aizdot. Šādā gadījumā pastāv liela iespēja, ka par kredītu nebūs jāmaksā arī procenti. Tomēr lielākais risks, kas pastāv šādās kredītsaistības, ir iespējamā attiecību sabojāšana, ja, piemēram, kredīta ņēmējs kavē naudas atmaksu. Aizdodot naudu pazīstamam cilvēkam vai radam, galvenais ir uzticēšanās no naudas devēja puses un godprātīga, atbildīga rīcība no kredīta ņēmēja puses. Ja jau nauda tiek aizdota bez nosacījuma, ka pēc tam būs jāatmaksā vairāk, tad svarīgi ir aizņēmuma summu atmaksāt laikā, citādi noteikti var tikt sabojātas savstarpējās attiecības ar cilvēku, kurš uzticējās un naudu aizdeva. Privātā kredīta neatdošana laikā var būt iemesls labas draudzības izjukšanai vai neuzticībai radu starpā. Ja vienreiz kredīta ņēmējs naudu atdos ar kavēšanos, tad pastāv liela iespēja, ka no šī cilvēka vairs naudas aizdevumu saņemt nebūs iespējams, jo pirmajā aizņemšanās reizē ar atmaksas kavēšanu kredīta ņēmējs jau būs pierādījis, ka nav pārāk uzticams.

Tomēr, lai gan privāto kredītu ņemšana no draugiem, radiem vai kolēģiem ir īsts uzticības pārbaudījums, tad tieši šis faktors – uzticēšanās – ir arī svarīgākais, kā vispār šo kredītu saņemt. Privātos kredītus izsniedz tieši tiem cilvēkiem, kuriem uzticas. Tā ir kā garantija, ka nauda tiks atdota laikā, kā arī pilnā apmērā nevis tikai daļa kopējās summas.

Privātais kredīts, ja tiek ņemts no svešiem cilvēkiem, ir izdevīgs tikai tādā gadījumā, ja ne banka, ne privātie kreditori naudas aizdevumu neizsniedz. Lai gan arī ātrajiem kredītiem ir augsta procentu likme, tomēr, tā kā privāto kredītu devēji paši nosaka procentu lielumu, tad var gadīties, ka kredīts var tikt izsniegts uz kredīta ņēmējam ļoti neizdevīgiem nosacījumiem. Turklāt, ja kredīts netiek atmaksāts laikā vai vispār, tad šāda kredīta izsniedzējs var izmantot dažādus paņēmienus, kā naudu atgūt, tai skaitā tādus, kurus parasti ne bankas, ne citi kreditēšanas uzņēmumi naudas aizdevumu atgūšanas praksē neizmanto.

Šāda veida naudas aizdevumam kā privātais kredīts nevajadzētu būt cilvēka primārajai izvēlei, ja tam nepieciešama papildu nauda. Ja vien iespējams, tad labāk aizņemties ir bankās vai pie privātajiem kreditēšanas uzņēmumiem – šādā gadījumā nepastāv praktiski nekāds risks, ka kredīta ņēmējs var tikt apkrāpts. Protams, pirms tam ir jāpārbauda kredīta devēja uzticamība. Arī kredīta ņemšanas nosacījumi tieši lielākas naudas summas kredītiem noteikti būs daudz izdevīgāki, jo bankās ilgtermiņa naudas aizdevumiem ir zemākas procentu likmes. Tāpat arī aizņemoties oficiālās kredītu izsniedzošās iestādēs, nav iespējams šādā veidā sabojāt savstarpējas attiecības ar draugiem vai radiem.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here