Savstarpējie aizdevumi, kas tie saukti arī par P2P (peer to peer), ir salīdzinoši jauns pakalpojums, kas nu ir arī pieejams Latvijas iedzīvotājiem. Savstarpējie aizdevumi ir trīs pušu savstarpēja sadarbība – aizņēmējs, aizdevējs un platforma, kas kalpo kā vidutājs. Tā kā bankās saņemt naudas aizdevumus jeb kredītus paliek aizvien grūtāk, kā arī nepieciešams iziet cauri garam un nogurdinošam dokumentu nokārtošanas posmam, tad savstarpējie aizdevumi ir iespēja, kā saņemt naudas aizdevumus no privātpersonām vai institucionāliem investoriem, kurām ir brīvie līdzekļi.

Lai šāds aizdevumu pakalpojums varētu notikt, ir nepieciešama platforma, kas palīdz savest kopā tos cilvēkus, kuriem aizdevums ir vajadzīgs, ar tiem cilvēkiem, kuriem ir nauda, ko aizdot. Latvijā pavisam nesen vien 2014. gada maijā sāka darboties šāda savstarpējo aizdevumu platforma Mintos, kas savā darbības laikā jau ir spējusi piesaistīt vairāk kā 1 miljonu eiro. Savstarpējo aizdevumu darbības shēma Latvijā ir vienkārša – cilvēks, kuram ir nepieciešams aizdevums, jeb aizņēmējs vēršas ar savu pieteikumu savstarpējo aizdevumu platformā. Protams, kā jebkurā citā finansiālā aizdevuma gadījumā, arī savstarpējo aizdevumu pieteikumi tie rūpīgi pārbaudīti – tiek izvērtēti gan aizņēmēja ienākumi, maksātspēja, kredītvēsture un citi aspekti, kas nepieciešami, lai varētu saņemt naudas aizdevumu. Savstarpējie aizdevumi ir daudz riskantāki nekā cita veida kredīti, līdz ar to arī nepieciešama rūpīga kredītpieteikumu atlase. Ja tiek izlemts, ka aizņēmēja pieteikums ir atbilstošs, tad tiek noteikta arī individuāla procentu likme katram klientam. Sākotnēji P2P platforma naudu aizdod no saviem līdzekļiem, taču pēc tam tā piesaista investoru jeb cilvēku, kuram ir brīvie līdzekļi, kurus iespējams aizdot. Investoru piesaistīšana notiek šādi – platformā tiek ievietoti aizdevumi, no kuriem investori (privāti un institucionāli) var izvēlēties tos, kur ieguldīt savus brīvos līdzekļus. Pēc tam investors saņemt ienākumus par procentiem, kā arī aizdevuma pamatsummas maksājumus. Kad investors ir izvēlējies, kur ieguldīt naudu, aizdevumu platforma nodod ieguldītājam ar aizņēmēju slēgto līgumu uz cesijas pamata.

Var likties dīvaini, kāpēc cilvēki izvēlas riskēt un investēt savu naudu šādos darījumos. Atbilde ir diezgan vienkārša – šādi ir iespējams gūt lielāku peļņu. Protams, risks ir daudzkārt lielāks, taču savstarpējo aizdevumu platformas veic dažādus piesardzības pasākumus, lai novērstu investoram iespējamos zaudējumus. Tāpat arī nodrošinājums pret zaudējumiem ir nekustamā vai kustamā īpašuma ķīla, kas vajadzīga, lai varētu saņemt savstarpējo aizdevumu.

P2P izmantošana ir izdevīga gan aizņēmējiem, gan aizdevējiem. Cilvēki, kuri vēlas aizņemties, iegūst šādas priekšrocības – pirmkārt, elastīgus aizdevuma nosacījumus. Piemēram, procentu likme ir zemāka, kā arī, ja aizņēmējs vēlas ātrāk atmaksāt aizdevuma summu atpakaļ, tad viņam netiek piemērotas nekādas sankcijas par to. Otrkārt, lai saņemtu šādu aizdevumu, process ir daudz vienkāršāks un ātrāks. Tāpat arī naudu iespējams saņemt jau dažu stundu laikā. Protams, pirms tam gan ir jāiztur pieteikuma pārbaude. Treškārt, par ieguvumu aizņēmējiem var uzskatīt arī fiksētos maksājumus, kas aizdevuma gadījumā ir jāveic. Šāda veidā aizņēmējam ir iespējams jau savlaicīgi saplānot savu budžetu. Taču pats svarīgākais – aizdevuma process ir “caurspīdīgs” un tajā nav nekādu slēptu izmaksu.

Savstarpēji aizdevumi ir izdevīgi ne tikai aizņēmējiem, bet arī pašiem naudas ieguldītājiem. Pirmkārt, tā ir iespēja saņemt lielāku peļņu nekā, piemēram, ieguldot brīvos līdzekļus banku piedāvātajos depozītos. Savstarpējie aizdevumi ļauj gūt pat līdz 15% lielu peļņu gadā. Otrkārt, kā jau tika minēts, P2P Latvijā tiek nodrošināti ar īpašuma ķīlu. Tāpat arī nodrošinājumu sniedz apstāklis, ka ieguldījumu iespējams diversificēt – iespējams investēt pa daļām.
Lai gan savstarpējie aizdevumi Latvijā ir pavisam jauns finanšu pakalpojums, tomēr ārzemēs šāda darījumu prakse jau ir vairākus gadus. Kaut gan pamatā darbības princips ir pilnībā vienāds, tomēr ir atšķirīgas nianses. Piemēram, ne visas valstis nodrošinās ar īpašuma ķīlu, kā tas notiek Latvijā. Tomēr atšķirībā no citām valstīm, kur darbojas šādas aizdevumu platformas, Latvijas darbība joprojām vēl ir lokāla.

Pati pirmā P2P platforma radās Lielbritānijā 2005. gadā, taču kopš tā laika šādi finanšu darījumi notiek jau vairākās pasaules valstīs. Vieni no lielākajiem portāliem ir Lending Club un Prosper, kas darbojas ASV.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here