Ikviens vecāks zina, cik ātri pieaug bērni. Un bieži vien tas ir ātrāk, nekā vecāki var sakrāt pietiekami daudz naudas, lai apmaksātu savu bērnu augstskolas maksas. Bet, tā kā šķietami katru gadu studiju maksas arvien pieaug, tad domāju, ka ir svarīgi apskatīt iespējas, kā ikviens var atļauties mācīties augstskolā.

Visbiežāk vecāki uzskata, ka studiju kredīts ir vienīgais veids, kā apmaksāt savu bērnu studiju maksas un citus izdevumus, kuri nāk komplektā ar studijām augstskolā, jo, ja iepriekš nav iekrāta būtiska naudas summa, kuru izmantot šo ar studijām saistīto izmaksu segšanai, tad bieži vien ir ļoti sarežģīti apmaksāt studiju maksu, dzīvošanas izmaksas un vēl iedod bērnam tēriņa naudu. Bet, ja augstskolā iet divi vai vairāk bērni, tad tas ir patiešām neiespējami. Taču ne vienmēr ir jāpaļaujas tikai un vienīgi uz studiju kredītu, lai būtu iespējams sniegt savam bērnam augstskolas izglītību, ko tas ir pelnījis.

Viens no variantiem, ko ikviens var izmēģināt, lai atvieglotu ne tikai savu, bet arī savu vecāku dzīvi un patiešām varētu atļauties pilnvērtīgi studēt, ir pieteikties kādai no valsts stipendijām. Lielākajai daļai augstskolu ir šīs iespējas, studentiem pieteikties stipendijām, kuras apmaksā valsts. Protams, visbiežāk šīs stipendijas tiek piešķirtas labākajiem studentiem, tāpēc, lai saņemt jebkāda veida stipendiju, tev būs arī cītīgi jāmācās un jāuztur savas atzīmes augstā līmenī, taču, ja tu tik ļoti vēlies studēt augstskolā, tad visdrīzāk tev jau ir nepieciešamā motivācija mācīties un patiešām arī spēt iegūt kādu no stipendijām.

Vēl viena iespēja, kā tu vari mācīties augstskolā, pat ja tavas ģimenes budžets to īsti neatļauj, ir pieteikties tādai studiju programmai, kurai ir daudz garantētās budžeta vietas, jo tas nodrošinās, ka tev nebūs jāmaksā studiju maksa un tikai jāsedz dzīvošanas izdevumi. Latvijā ir pietiekami daudz un pietiekami dažādas studiju programmas vairākās augstskolās, kuras piedāvā daudz budžeta vietas, kas nodrošina, ka tu ne tikai varēsi mācīties bez maksas, bet arī izvēlēties sev patīkamāko un piemērotāko augstskolu un studiju programmu. Vienīgais, par ko pārliecinies ir, ka šī budžeta vieta nav rotējošā budžeta vieta, jo rotējošais budžets nozīmē, ka ik gadu vai pat pus gadu augstskola pārdala budžeta vietas labākajiem studentiem, un tad, ja nu sanāk, ka tev neveicas kādā priekšmetā vai vispārīgi studiju programmā, tu vari pazaudēt savu budžeta vietu un zaudēt iespēju mācīties augstskolā.

Ja tu esi gatavs studiju laikā strādāt, piemēram, mācoties neklātienes programmā, vai vienkārši cenšoties apvienot klātienes studijas ar pusslodzes vai pilnas slodzes darbu, arī tas var būt variants, kā tu varēsi atļauties studēt augstskolā ar minimālu vecāku finansiālo atbalstu. Protams, jāsaka uzreiz, ka visbiežāk, īpaši pirmajos studiju gados, apvienot mācības ar studijām nav ļoti viegli, jo, kad tavi kursa biedri izklaidējas vai velta laiku mācībām, tev ir jādodas strādāt, taču, ja tu vēlies mācīties augstskola un šī vēlme ir pietiekam liela, tad tu noteikti atradīsi motivāciju gan apvienot studijas ar darbu, gan atrast laiku arī mācībām un izklaidēm, jo galu galā kad izvēle nonāks starp miegu un izklaidēm, diez vai tu izvēlēsies doties gulēt, bet gan doties izklaidēties ar kursa biedriem vai draugiem.

Un, ja tu tomēr esi sapratis, ka tev nav variantu un tev ir nepieciešams aizņemties studiju kredītu un, iespējams, arī studentu kredītu, lai apmaksātu savas studijas un arī dzīvošanu, tad šeit būs daži padomi, kā pēc iespējas samazināt savas ikdienas izmaksas, lai tu varētu arī iztikt ar šiem nebanku kredītiem. Viens no labākajiem padomiem ir noteikti iegādāties visas studijām nepieciešamās grāmatas jau lietotas vai arī tas aizņemties bibliotēkā, jo tieši dažādas grāmatas un citi mācību piederumi var radīt vislielākās izmaksas. Vēl tu noteikti ietaupīsi naudu, ja tu mācīsies augstskolā, kura atrodas tuvu tavām mājām, jo tad tev atkritīs nepieciešamība maksāt dažādus izdevumus, kuri ir saistīti ar dzīvošanu citā pilsētā un ārpus mājām. Bet, ja tev tik un tā ir ik dienas pietiekami tālu jāpārvietojas, tad noteikti labāk izvēlies pārvietoties ar autobusu, nevis pats savu automašīnu. Mēnešbiļetes cena noteikti būs lētāka par degvielas cenu, kuru tu iztērēsi ik dienu braucot uz augstskolu un atpakaļ, tāpēc, lai kā tev negribētos, izvēlies pārvietoties ar autobusu, un, ja ir tāda iespēja, labākā laikā ar velosipēdu, kas vēl vairāk samainās tavas ikdienas izmaksas.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here