2015. gadā pasaulē pašlaik ir vairāk kā 1800 miljardieri, jeb cilvēki, kuru kopējā naudaskārā vērtība ir mērāma vairāk kā tūkstoš miljonu apmērā un vairāk nekā 12 miljoni cilvēku, kuru kopējā naudiskā vērtība ir mērāma vairāk kā viena miljona ASV dolāru apmērā. Tas nozīmē, ka vārds miljonārs vairs nav nekas īpašs un pat tie cilvēki, kas ir sasnieguši šādu statusu ir tikai daļa no šiem 12 miljoniem cilvēku, kas visā pasaulē ir sasnieguši tik lielu privāto naudisko vērtību. Pat miljardieris vairs nav nekas tik īpašs, kā tas bija pirms 100 gadiem, kad Džons Rokafellers pirmais sasniedza miljardiera statusu. Pat tagad tie cilvēki, kuru kopējā vērtība ir mērāma viena miljarda apmērā, lai gan ir mazākumā, tomēr tāpat ir tikai vieni no šiem 1800 miljardieriem, un kopš 2008. gada šis skaitlis ar miljardieriem jau ir dubultojies. Nākotnē pasaules bagātākie cilvēki kļūs aizvien bagātāki un arī miljonāri un miljardieri kļūs aizvien vairāk un vairāk. Pašlaik bagātākajiem pasaules cilvēkiem ir vairāk kā 70 miljardi ASV dolāru un tiek prognozēts, ka tuvāko 2 līdz 5 gadu laikā pasaulē parādīsies pirmais cilvēks, kura kopējā vērtība būs mērāma 100 miljardu apmērā, kas ir skaitlis ar deviņiem cipariem. Bet pat šie cilvēki nav ne tuvu nākamajam lielākajam lēcienam, kas būs viens triljons dolāru, jeb skaitlis ar 10 vienībām.

Līdz šim neviens cilvēks ne pagātnē ne tagadnē nav nokļuvis pat tuvu šim triljonāra statusam un šāds vārds vēl pagaidām nemaz nav ierakstīts pasaules vārdnīcās, jo neviens cilvēks vēl nav nopelnījis tik daudz, lai viņu šādi varētu saukt. Bet ja ekonomiskā izaugsme turpināsies tādā pašā ātrumā, kā tas notiek šodien, tad pēc pus gadsimta vai pat ātrāk mēs varētu sagaidīt pirmos pasaules miljardierus, un tiek lēsts, ka tad miljonāra statuss būs katram piektajam iedzīvotājam, jo gan inflācijas dēļ, gan arī kopējās bagātības augšana nekur neapstāsies un tie, kuri vēlēsies nopelnīt tik daudz naudas, to arī spēs izdarīt. Pašlaik šādas domas vispār par to, ka viens cilvēks varētu iegūt tik lielu bagātību liekas neiedomājamas, jo kopējā pasaules bagātība tiek prognozēta aptuveni ap 250 triljoniem dolāru, un tas nozīmētu, ka viens cilvēks būtu sapelnījis teju 0.5 % no kopējās vispasaules bagātības. Bet, tā, kā pasaules ekonomika strauji attīstās, tad dažu gadu laikā jau kopējā pasaules ekonomiskā bagātība varētu sasniegt 1000 triljonus un pat vairāk, un tad šī iespēja nopelnīt tik lielu daļu no kopējās pasaules bagātības neliekas tik neiespējama. Jau iepriekš minētais Rokafellers savā karjeras plaukumā sastādīja aptuveni 1.5% no kopējās ASV ekonomikas un, ja viņš nebūtu pievērsies labdarībai un atdevis lielāko daļu no savas bagātības dažādām labdarības organizācijām, kas to zin, cik tālu viņš būtu ticis.

Viens arguments pret to, ka tuvāko 50 gadu laikā mēs redzēsim pirmos triljonārus ir tas, ka tad, kad cilvēks ir nopelnījis tik daudz naudas parasti viņam to vairāk nevajag un savās vecumdienās šie bagātnieki parasti sāk naudu ziedot labdarībai un censties pasaulē panākt kaut ko labu, lai viņus atceras ne tikai, kā industriālistus un uzņēmējus, bet arī labdarus. Pašreiz bagātākais cilvēks Bils Geits arī ir solījis lielāko daļu no savas bagātības atdot labdarībai un viņš to jau pašlaik dara ar savu Bila un Melindas Geitsu labdarības organizāciju.

Bet no otras puses, kur būs iespēja vienmēr atradīsies cilvēki, kas to izmantos, un parasti jau kopējā naudiskā vērtība ir tikai blakusparādība tam, cik daudz cilvēks ir sējis sasniegt un cik liela ir viņa ietekme un vienmēr atradīsies cilvēki, kas tieksies pēc šādas ietekmes un varas. Bet, lai sasniegtu triljonu dolāru vērtību šim cilvēkam visticamāk vajadzēs atrast kādu jaunu jomu, kurā darboties, jo kā jau no vēstures redzam, ka tikai ar pilnīgi jaunu jomu atklāšanu ir iespējams iegūt šāda veida bagātības, un tas arī labi pierādās gan ar Bilu geitsu, kas uzsāka personālo datoru programmatūras pārdošanu, gan Rokafelleru, kurs izveidoja monopolu uz naftas ieguvi, kā arī Henriju Fordu, kurš ieguva monopolu automobiļu ražošanā. Protams ir ļoti grūti prognozēt, kuras būs tās jomas, kurās kādam izdosies izrauties un izveidot šādu bagātību, bet ļoti labas prognozes ir vai nu mākslīgā intelekta veidošanā, jeb automatizācijā, kas jau tagad ir ļoti liela industrija, kā arī kosmosa izpētē un asteroīdu kalnrūpniecības izmantošanā iegūstot no tiem derīgos izrakteņus tad, kad visus tos būsim izsmēluši uz mūsu pašu planētas. Protams arī rūpniecībā, pārdošanā un citās jomās, kas saistītas ar internetu būs redzami cilvēki, kas iegūs ļoti lielas bagātības, bet visticamāk, ka pirmais miljardieris būs kāds, kurš ir jauns un šobrīd vēl tikai tiecas uz augšu, jo patreizējie miljardieri jau ir veci un pat, ja viņiem veselība atļautu nodzīvot vēl vairākus desmitus gadu, viņi diezin vai vēlēsies riskēt visu un iegūt vēl vairāk naudas.

Pēc visa šī varam spriest, ka vēl ir pāragri runāt par pirmajiem triljonāriem, bet pēc dažiem desmitiem gadu, tas vairs nebūs tik neiespējami, un varbūt tieši tu būsi tas, kurš sasniegs šo bagātību.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here