Daudzi saprot to, ka viņiem ar savu naudu nav pārāk labas attiecības jeb to, ka viņiem izveidojušies nelāgi finanšu ieradumi. Apzinīgākie nereti cenšas kaut ko arī darīt lietas labā un mēģina izmainīt to, kā viņi rīkojas ar naudu, taču ja tas cieš neveiksmi, cilvēki vienkārši atgriežas pie vecajiem ieradumiem un turpina dzīvot finansiāli nestabili. Problēma ir tajā, ka izmainīt gadiem izkoptus ieradumus ir grūti un tam ir vajadzīga stratēģija. Visiem cilvēkiem viena un tā pati stratēģija nekad nederēs, tāpēc iepazīstināsim jūs ar trīs dažādām stratēģijām, kas var palīdzēt izmainīt finanšu ieradumus uz viesiem laikiem.

Pakāpeniski veiciet nelielas pārmaiņas

Pati populārākā stratēģija, kas palīdzējusi ļoti daudziem cilvēkiem uzlabot savu finansiālo situāciju, ir pakāpeniska ieradumu maiņa. Sāciet ar to, ka saprotiet, ko tieši darāt nepareizi un ko vēlētos mainīt savā finanšu rutīnā. Sastādiet sarakstu ar visiem saviem sliktajiem finanšu ieradumiem, piemēram, spontānu pirkumu veikšana, uzkrājumu neveidošana, pārlieku liela tērēšanās uz luksusu utt. Kad saraksts ir gatavs, mēģiniet pa vienam vien šos ieradumus mainīt. Piemēram, ja uzskatāt, ka jūsu lielākais netikums ir spontāna iepirkšanās, tad mēģiniet neļaut sev pirkt neko lieku. Vienmēr piedomājiet pie šī sava uzstādītā mērķa un nepakļaujieties mirkļa iegribām. Sākumā tas būs grūti, bet ar laiku, izveidosies ieradums. Jūs sevi pilnībā pieradināsiet pie tā, ka katrs pirkums jāveic ar apdomu. Kad tas jau būs iekļauts jūsu finanšu rutīnā, varēsiet uzņemties nākamo izaicinājumu un, piemēram, samazināt vajadzību pēc luksusa precēm un meklēt, ko lētāku to vietā. Tā vienu pa vienam jūs varēsiet izmainīt pilnīgi visus sliktos ieradumus, kas neļauj nodrošināt labu un stabilu finansiālo situāciju ilgtermiņā. Šī stratēģija derēs tiem, kas nespēj uzreiz krasi mainīt savu dzīvi un finanšu ieradumus.

Pieradiniet sevi pie maksimālas taupības

Otra stratēģija ir tieši pretēja pirmajai, proti, tā vietā, lai pakāpeniski mainītu savus sliktos finanšu ieradumus, uzreiz piespiediet sevi maksimāli taupīt. Vismaz vienu veselu mēnesi dzīvojiet maksimāli taupīgi un atļaujiet sev tik vien kā samaksāt rēķinus, iegādāties nepieciešamo pārtiku un vēl segt citus nepieciešamākos maksājumus. Nepērciet ne apģērbu (ja nu vienīgi tad, ja tas tiešām ļoti nepieciešams un nekā cita, ko vilt mugurā nav), ne našķus, ne luksusa preces. Ja jums izdosies šo vienu mēnesi tā nodzīvot, jūs uzreiz skatīsieties citādāk uz naudu un savām finansēm. Ja sapratīsiet, ka iespējams izdzīvot pat ar pāris simtiem eiro mēnesī, turpmāk izdzīvot ar nedaudz lielāku summu liksies kā tīrais nieks. Šī stratēģija lieliski darbosies tad, ja cilvēkam ir problēmas saskatīt to, kas ir un kas nav lieks. Šis viens mēnesis to lieliski pateiks priekšā, jo jūs sapratīsiet, kas ir tas, kas jums tiešām pietrūkst, dzīvojot maksimāli taupīgi un kas ir tas, bez kā varat arī iztikt. Tas gan prasa lielu gribasspēku, lai tik krasi mainītu savus ieradumus, bet ja pakāpeniska ieradumu maiņa nelīdz, iespējams, šis ir risinājums.

Plānojiet finanses uz priekšu

Viena no populārākajām stratēģijām, ko iesaka vairums finanšu ekspertu, ir finanšu plānošana uz priekšu jeb budžeta plāna izveide. Tas nozīmē, ka vispirms ir jāpārskata savi tēriņi un pēc tam jāizdomā, kas tieši ir jāmaina. Ir rūpīgi jāizveido un jāpārskata sava finanšu plūsma un jāizdara secinājumi par to, ko varētu mainīt un kāds no tā varētu būt potenciālais ietaupījums. Šī stratēģija derēs tad, ja saprotat, ka nepareizi pārvaldāt savas finanses, tomēr nezināt, kur tieši ir problēma, kā arī tad, ja jums ir vajadzīgs sistemātisks plāns, pēc kura vadīties, lai sasniegtu savus mērķus. Budžeta plāns ļaus saprast, kur jūsu nauda aizplūst nelietderīgi un pamazām varēsiet visas naudas noplūdes labot.

Cilvēki ir dažādi un tāpēc ir naivi cerēt, ka visiem izdosies sakārtot savas finanses pēc vieniem un tiem pašiem principiem. Katram ir vajadzīga citādāka pieeja un stratēģija. Ja vienreiz esat mēģinājuši izmainīt savus finanšu paradumus, bet tas cietis neveiksmi, iespējams, jūs vienkārši esat izvēlējies sev nepiemērotu taktiku, tāpēc nevajag padoties, bet pamainīt stratēģiju.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here