Lielākā daļa apdrošinātājus saka, ka uzkrājošā dzīvības apdrošināšana ir lielisks veids, kā veidot uzkrājumus un tajā pašā laikā arī parūpēties par savu dzīvības apdrošināšanu. Taču ne vienmēr viss ir kā šķiet, tāpēc, īpaši pirms lēmuma pieņemšanas par ieguldījumu veikšanu un apdrošināšanu, domāju ir vērts tuvāk aplūkot, kas tad īsti ir uzkrājošā dzīvības apdrošināšana un kādas ir šī apdrošināšanas tipa priekšrocības un trūkumi.

Par uzkrājošo dzīvības apdrošināšanu dēvē Latvijas valsts subsidētu apdrošināšanas un uzkrājumu apvienojumu, kurš, kā jau tā nosaukums liecina, ļauj tev ne tikai iegūt dzīvības apdrošināšanu, lai tava ģimene būtu nodrošināta, ja notiek nelaimes gadījums, bet arī veikt uzkrājumus, iekrājot kapitālu savai vai savu pēcnācēju nākotnei. Un, pateicoties tam, ka šim apdrošināšanas veidam pienākas valsts naudas pabalsti, tie, kuri izvēlas šo apdrošināšanu, var izmantot iedzīvotāju ienākuma nodokļa atvieglojumus.

Šie IIN atvieglojumi izpaužas tā, ka, ja tu esi noslēdzis līgumu par uzkrājošo dzīvības apdrošināšanu uz vismaz 5 gadiem, tu katra gada beigās vari saņemt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu līdz pat 23% no šīs apdrošināšanas ietvaros iemaksātās summas, kura nepārsniedz 10% no taviem ikgadējiem ienākumiem. Piemēram, ja tava gada bruto alga it 10 tūkstoši eiro un tu šī gada laikā esi veicis uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas iemaksas 1000 eiro apmērā, tad tu esi tiesīgs par šo gadu saņemt iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksu 230 eiro apmērā.

Kā tad vispār darbojas šī uzkrājošā dzīvības apdrošināšana?

Ja esi nolēmis ņem tieši šo apdrošināšanas tipu, tad, tā stāsies spēkā tiklīdz tu būsi noslēdzis līgumu ar savu apdrošinātāju un tā kontā veicis pirmo iemaksu, pat, ja tā ir tikai daļa no kopējās summas, kura tev būs jāiemaksā apdrošinātājiem visā līguma termiņa periodā. Kā rezultātā, līdz ar pirmās iemaksas veikšanu, tu būsi materiāli nodrošinājis kā sevi, tā sev tuvākos, gadījumā, ja kas notiek ar tevi, neatkarīgi no tā, kurā dienā un kurā laikā notiek negadījums vai kurā pasaules malā tu tajā brīdī atrodies.

Taču, tā kā šīs apdrošināšanas minimālais līguma periods ir 5 gadi, tad tev visu šo piecu gadu laikā nāksies ik gadu apdrošinātāja bankas kontā ieskaitīt summu, kura sastāda ne vairāk kā 10% tavas no viena kalendārā gada algas. Un, lai gan nav nozīmes vai tu veic regulārus ikmēneša maksājumus vai vienreizēju lielāku iemaksu, tev katra gada beigās ir jābūt iemaksājušam noteiktu summu, par kuru tu līguma slēgšanas brīdī vienojies ar savu apdrošinātāju. Pēc 5 gadu termiņa beigām, ja tu vēlies atjaunot šo uzkrājošo dzīvības apdrošināšanu vēl uz vienu vai vairākiem termiņiem, tad to tev būs iespējams darīt, līdz tu sasniegsi 65 gadu vecumu.

Bet uzkrājuma daļa no šīs dzīvības  apdrošināšanas ar uzkrājumu darbojas tā, ka visu 5 gadu garumā, kamēr tev ir šī apdrošināšana, tu uzkrāj naudu, kuru tu iemaksā apdrošinātāja kontā. Pēc šī 5 gadu termiņa iztecēšanas, ja tev ir veicies un nav iestājies apdrošināšanas gadījums, tad tu saņemsi šo uzkrāto summu atpakaļ pilnā tās apjoma, nodrošinot, ka līdzekļi, kurus tu ieguldīji, lai apdrošinātu savu dzīvību, neiet zudumā, bet tiek atgriezti tev atpakaļ un tu tos vari tālāk izmantot, kā vēlies.

Šo uzkrājošo dzīvības apdrošināšanu bieži vien min kā alternatīvu 3. pensiju līmenim, jo abos šo naudas uzkrājumu gadījumos tev ir iespējams saņemt 23% ienākumu nodokļa atlaidi, taču uzkrājošās apdrošināšanas gadījumā papildus naudas uzkrājumam un nodokļa atlaidēm tu vēl saņem arī dzīvības apdrošināšanu.

Bet vai tiešām šī apdrošināšana ir tik izdevīga, kā tā šķiet un vai ar tās palīdzību ir pietiekami izdevīgi iekrāt naudu savai vai savu bērnu nākotnei?

Lai gan apdrošināšanas puse no šīs uzkrājošās dzīvības apdrošināšanas piedāvājuma ir ļoti izdevīga, jo tā nodrošina, ka, ja notiek negadījums, tu vai tava ģimene iegūsiet finansiālu kompensāciju. Taču šīs privātais uzkrājums ar apdrošināšanu tīri kā noguldījuma konta alternatīva nav no tiem izdevīgākajiem variantiem, jo tu par uzkrājumiem, kurus tu radi maksājot par savu apdrošināšanu, apdrošināšanas termiņa beigās nesaņemsi papildus naudu, kā tas būtu, ja tu savu naudu uzkrātu īstā noguldījumu kontā. Ar papildus naudu es domāju to summu, kuru veido konkrētā noguldījuma procentu likme, kuru klients parasti saņem pēc noguldījuma termiņa beigām. Un, lai gan tu papildus saņem jau iepriekš minētās iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksas, tās tik un tā būs mazākas nekā summa, ko tu saņemtu iekasējot sava noguldījuma procentus. Tāpēc, ja plāno šo apdrošināšanas veidu izmantot kā naudas uzkrājuma kontu, tad es tev ieteiktu pārdomāt šo lēmumu un labāk izvēlēties noguldīt savu bagātību kādā bankā. Taču, ja vēlies labu un uzticamu dzīvības apdrošināšanu, kura darbojas neatkarīgi no tā, kur tu atrodies vai kāda diena vai diennakts laiks ir negadījuma brīdī, tad noteikti ir vērts izmēģināt šo dzīvības apdrošināšanu ar līdzekļu uzkrāšanu.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here