Viens no svarīgākajiem jautājumiem, ko jebkurš uzņēmējs sev var uzdot ir tas, cik daudz naudas rezerves viņa uzņēmumam ir vajadzīgas, lai nodrošinātos pret tirgus svārstībām vai arī pret dažādiem neparedzētiem notikumiem, kā vērtīgu darbinieku zaudēšanu vai krasu ienākumu sarukšanu. Uzņēmuma nauda ir jābudžeto tieši tāpat, kā tas ir ar privāto budžetu, un katru mēnesi būtu labi, ja ienākumi būtu lielāki kā izdevumi, jo tādā veidā ir iespējams izveidot rezerves iekrājumus, ko tad arī šādās situācijās izmantot. Pareiza attieksme pret ienākumiem un iekrājumu veidošanu var būt tā, kas ļaus tieši tavam uzņēmumam izsisties no iesācēj-uzņēmuma fāzes un kļūt par patstāvīgu tirgus dalībnieku.

Bet cik lieliem, tad vajadzētu būt šiem rezerves iekrājumiem?

Ir ļoti grūti noteikt vienu vienotu skaitli, kas derētu visiem uzņēmumiem, jo katra joma un katrs uzņēmums ir unikāli un tāpēc it ļoti individuāli jāmēģina izvērtēt sava situācija un noteikt, kāds būtu pietiekams naudas apjoms, lai varētu droši strādāt un neuztraukties par to, ka jebkura kļūda var tevi novest bankrotā. Parasti finanšu speciālisti tāpat, kā ģimenes rezerves budžetam iesaka izveidot 3 līdz 6 mēnešu rezerves iekrājumus, bet šis skaitlis var ļoti stipri mainīties atkarībā no tā, ko tu ražo vai arī kādus pakalpojumus tavs uzņēmums sniedz. Manuprāt 3 mēneši ir krietni par maz, jo 3 mēnešu laikā, ja tev ir pazuduši visi vai lielākā daļa ienākumu diezin vai tev izdosies izveidot pietiekami lielus ienākumu avotus lai kompensētu šo iztrūkumu. Un, ja tu sākumā 1 mēnesi pareizi neparedzi nākotni un kļūdies savos pareģojamos, tad pēc tam tev atliks vairs tikai 2 mēneši lai atkal labotu savu kļūdu, un tas parasti ir krietni par maz. Tāpēc, manuprāt, sākuma skaitlim jebkuram uzņēmumam būtu jābūt 6 mēnešu iekrājumi, un tad palielināt šo ciparu, ja tu darbojies kādā nestabilā nozarē vai arī lielas konkurences apstākļos. Ja tu darbojies jomā, kur tev ir liela iespēja, ka vienā brīdī pazudīs lielākā daļa no visiem taviem ienākumiem, tad visticamāk, tev vajadzētu 10 vai pat 12 mēnešu rezerves, kas būtu pietiekoši laika, lai izmainītu savu biznesa modeli, un iegūtu jaunus ienākumu avotus, ja tiešām piepildās ļaunākais scenārijs.

Kā noteikt risku?

Kad tu sāc veidot uzņēmumu, vai arī, kad to esi izdarījis un sāc domāt par rezerves kapitāla izveidi, tad tev vispirms ir tiešām nopietni jāizpēta sava niša un tas, cik tad liels ir risks, jeb iespēja, ka tavi ienākumi krasi samazināsies. Ja tu darbojies kādā no jaunajām nozarēm ar milzīgu konkurenci, kur ir liels jauno uzņēmumu īpatsvars, tad visticamāk, ka tev ir vajadzīgas lielas rezerves, jo pretējā gadījumā tu ātri vien vari ievest savu uzņēmumu parādos vai arī pavisam bankrotēt. Protams, jebkura uzņēmējdarbība pati par sevi ir riskanta un uzsākt uzņēmumu bez riska nav iespējams, tāpēc tu nekad nevarēsi samazināt savu risku līdz nullei, bet tu vari to padarīt mazāku ar šāda rezerves fonda izveidi. Ja tu neesi pārliecināts vai tavs uzņēmums būs spējīgs augt un attīstīties noteiktā nozarē, tad varbūt nemaz tev nav vajadzīgs veidot šādus iekrājumus, bet, ja kaut kas noiet greizi tu vari pārorientēties uz citu nozari un sākt visu no jauna. Bet šādas darbības bieži vien tiek uzskatītas par slikto praksi, jo ja jau reiz tu esi izveidojis uzņēmumu un sācis veidot tā brendu, jeb zīmolu, tad jo ilgāk uzņēmums pastāv, jo lielāka būs cilvēku uzticība tam. Bet no otras puses, veidojot SIA, jeb Sabiedrību as Ierobežotu Atbildību, ja tavs uzņēmums ieslīgst parādos, tad tu pats personīgi neesi par tiem atbildīgs, un pie bankrota nav iespējams piedzīt no tevis tavu personīgo manu, protams, ja tu neesi bijis galvotājs kādā aizdevumā!

Kā rezerves iekrājumi var tavam uzņēmumam kaitēt?

No otras puses skatoties rezerves iekrājumi, manuprāt, arī var uzņēmumam kaitēt, jo tad kad tev ir rezerves tu vari vairāk atslābināties un tev vairs nav nepieciešams katru dienu izspiest maksimumu no sevis un saviem darbiniekiem un šāds atslābums var novest tikai pie stagnācijas. Spiediens, ko izraisa neziņa par nākotni un nestabilitāte var būt ļoti labs motivācijas avots, kas tad liks tev un taviem darbiniekiem strādāt virsstundas, un darīt visu, lai noturētu uzņēmumu pie dzīvības un nezaudētu savu ienākumu avotu. Lielākā daļa iesācēj-uzņēmumu savas dzīves sākumā izjūt šo spiedienu, kad tu katru dienu balansē uz naža asmens un nezini vai nākamajā mēnesī tev izdosies vai neizdosies izmaksāt visas nepieciešamās algas un nomaksāt visus maksājumus. Šis spiediens tad arī liek uzņēmējiem rast pavisam jaunus un nebijušus risinājumus dažādām problēmām un tādā veidā izveidot daudz stiprāku un konkurētspējīgāku biznesa modeli.

No šī visa tad mēs varam secināt, ka uzņēmuma rezervju apmērs ir ļoti mainīgs lielums un katram uzņēmējam ideālais rezervju apjoms būs savādāks, bet cik es esmu dzirdējis no dažādiem mazo un vidējo uzņēmumu īpašniekiem, tad parasti tie nosaka, ka viena gada rezerves būtu ideāls risinājums, jo tas ļautu brīvi strādāt pie daudz nopietnākiem un lielākiem projektiem bez lielā, nemitīgā spiediena, kā nodrošināt ikmēneša pozitīvu bilansi.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here