Ģimene un draugi ir vienas no svarīgākajām mūsu dzīves attiecībām, tādēļ nav brīnums, ka, ja tuvs draugs vai ģimenes loceklis tev jautā, lai tu viņam aizdod naudu, tu bez iebildumiem to vēlies darīt, jo vēlies palīdzēt. Taču, iespējams, aizdot naudu radiniekiem un draugiem nemaz nav tik laba ideja, jo parādu atmaksa ne vienmēr var būt veiksmīgs un ātrs process, kā rezultātā tu vari pazaudēt gan aizdoto naudu, gan attiecības ar cilvēku, kam tu aizdevi naudu.

Naudas aizdošana ģimenes loceklim vai kādam draugam var novest pie virknes neparedzētu problēmu, tādēļ vispirms ir vērts apsvērt dažus iemeslus, kādēļ nevajadzētu aizdot naudu tuvam draugam vai radiniekam.

Viens no visbiežāk sastopamajām problēmām ar aizdevumiem tev tuviem cilvēkiem ir, ka tie neuzskata, ka šie aizdevumi ir jāatdod pēc iespējas ātrāk. Cilvēks, kurš aizņemas no radiem vai draugiem, bieži domā, ka, tāpēc ka aizņēmums nav ņemts no bankas vai ņemot īstermiņa kredītus ar negatīvu kredītvēsturi, viņš var novilcināt parāda atdošanu, jo viņam taču nav jāmaksā procenti. Bet realitāte ir tāda, ka pat aizņemoties no sev tuviem cilvēkiem, tev vajadzētu censties atdot šo parādu pēc iespējas ātrāk, jo, iespējams, cilvēkam, no kura tu aizņēmies, pēkšņi ir nepieciešama šī summa. Tu varbūt domā – nu ja viņam būs nepieciešama tā nauda, kuru es aizņēmos, viņš pajautās, lai es atdodu viņam parādu, taču patiesībā jautāt ģimenei vai draugam, lai atdod aizņēmumu ir ļoti grūti, jo šāda veida saruna vienmēr ir neērta un nepatīkama. Vislabākā stratēģija šādā gadījumā, ja nu tomēr esi nolēmis aizdot naudu vai aizņemties to no ģimenes vai draugiem, ir noteikt konkrētu laika posmu un formātu, kā nauda tiks atmaksāta, šādi nevienai no iesaistītajām pusēm nebūs jājūtas neērti, kā arī šādi būs iespējams joprojām saglabāt labas attiecības, par spīti aizņēmumam.

Vēl viena problēma, ar kuru ikviens var saskarties šādā situācijā, ir, ka cilvēks, kurš aizņemas naudu var justies it kā viņš ir kalps tam, kurš viņam aizdeva naudu. Aizņēmējam var šķist, ka viņam ir jāizdabā katrai aizdevēja vēlmei, kas var novest pie problēmām attiecībās vai pat šo attiecību izzušanas. Šādā gadījumā aizdevējam vajadzētu skaidri norunāt aizdevuma noteikumus un, iespējams, par sastādīt kādu neformālu papīru, kaut vai tikai tāpēc, lai abām pusēm būtu skaidrs, kā šī situācija strādā. Kā arī aizdevējam vajadzētu skaidri pateikt, ka tas, ka viņš aizdot naudu uzreiz nenozīmē, ka viņu attiecības mainās vai ka viņš kļūst pārāks par savu draugu vai radinieku. Šādi būtu iespējams kā novērt nepatīkamās sarunas par aizņēmumiem, gan izbēgt no attiecību problēmām.

No otras puses var gadīties situācija, ja aizņēmējs sāk izmantot savu labvēli, prasot vēl naudu, bet, tā kā abas personas – aizdevējs un aizņēmējs – ir draugi vai radi, aizdevējam var šķist, ka viņam nav izvēles un ir vēl jāaizdod nauda. Šāda situācija var ne tikai radīt tev finansiālas problēmas, bet arī pilnībā izbeigt iepriekš izveidotās attiecības. Tāpēc ir svarīgi nepiekāpties un neaizdot vēl naudu pirms iepriekšējais parāds nav atmaksāts, jo tikai tā būs iespējams skaidri parādīt savu nostāju, kā arī neiedzīvoties pašam savos parādos.

Ja tu tomēr esi izlēmis aizdot naudu radiniekam vai draugam, vispirms ir vērts ne tikai painteresēties, kam viņam šī nauda ir nepieciešama, bet arī skaidri noteikt savus aizdevuma noteikumus un vislabāk pat savus uzstādījumus uzrakstīt uz papīra, liekot aizņēmējam šo papīru parakstīt. Jautājums par to, kā nauda tiks iztērēta, palīdzēs tev saprast to, vai ir droši šo naudu aizdot savam draugam vai radiniekam, jo tu nekad nevari zināt, vai gadījumā šī nauda viņam nav vajadzīga citu parādu nomaksai vai kādam sliktam paradumam, līdz tu nepajautāsi. Bet pārrunas, skaidra parāda atmaksas noteikšana un šo noteikumu iegravēšana uz papīra palīdzēs abām pusēm nenoiet no ceļa aizdevuma atmaksas laikā, kā arī saglabāt draudzību vai ģimenes saites.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here