Kad cilvēkiem rodas finansiālas grūtības un steidzami ir nepieciešama nauda, daudzi uzreiz vēršas pie labāk situētajiem draugiem, radiniekiem vai ģimenes locekļiem, lai aizņemtos naudu. Protams, aizņemties naudu no tuviniekiem ir izdevīgāk, jo parasti viņi neprasa nekādus procentu maksājumus vai cita veida atlīdzību, kā arī tas ir mazāk riskanti, jo, gadījumā ja rodas problēmas ar aizdevuma atmaksu, ir iespējams kaut ko sarunāt. Paskatoties uz to tā, varēt šķist, ka naudas aizņemšanās no tuviniekiem tiešām ir ļoti laba ideja, taču cik prātīgi ir iesaistīt tuviniekus savās finansēs un vai tas patiesībā nav daudz riskantāk nekā ņemt kredītu bankā vai citā oficiālā kredītiestādē?

Parasti darījumi starp tuviniekiem netiek oficiāli noformēti un viss tiek kārtots uz godaprāta principa. Abas darījuma puses dod mutisku solījumu un izrunā visas darījuma nianses. Parasti aizdevuma saņēmēji domā, ka tas vienmēr nāk viņiem par labu, proti, oficiāli nauda nav tikusi aizdota un, gadījumā ja rodas kādas problēmas ar atmaksu, likums ir aizņēmēja pusē. No vienas puses tā patiešām ir, taču jāpatur prātā, ka oficiāli aizdevuma līgumi tiek sastādīti, lai pārstāvētu un aizsargātu abu darījuma pušu intereses. Tajos ir atrunāti ne tikai aizņēmēja pienākumi, bet arī tiesības. Ja nav oficiāla līguma, arī aizdevējs var mainīt spēles noteikumus, kad vien viņš to vēlas. Piemēram, ja viņam nauda atpakaļ būs vajadzīga ātrā, viņš to var no jums pieprasīt. Protams, tā kā darījums nav oficiāls, viņš nevar jūs nodot parādu piedzinējiem vai iesūdzēt tiesā, taču kaut kādas sankcijas tam noteikti būs. Pirmkārt, tā būs sabojāta reputācija, kā arī sabojātas attiecības gan ar aizdevēju, gan arī citiem tuviniekiem, kas ir ar aizdevēju pazīstami. Iespējams, nākamreiz, kad jums būs vajadzīga jebkāda veida palīdzība, jūsu tuvinieki jums to liegs, zinot, ka iepriekš esat kādu pievīlis.

Arī nenoteiktie atmaksas grafiki un termiņi bieži vien šķiet liels pluss. Ja nauda tiek aizdota tā pat vien, parasti tiek noteikts tikai aptuvens termiņš un dažu dienu kavēšanās ir pieļaujama. No vienas puses tas patiešām ir vērtējams pozitīvi, jo nav tik ļoti jāsatraucas par to, ka tieši vajadzīgajā brīdī varētu nebūt naudas, ko atdot, taču aizdevuma atmaksas kavēšana tāpat nav vēlama. Dažas dienas tuvinieki piedos, bet tas nenozīmē, ko to var un vajag izmantot savās interesēs, turklāt šādā veidā arī zūd motivācija naudu atdot. Ja zināt, ka līdz konkrētam datumam un laikam jums nauda jāatdod, vai arī tam būs nopietnas sekas, jūs noteikti veltīsiet visas savas pūles, lai šo naudu dabūtu un atmaksātu, bet ja apzināties, ka kavēšana neko ļaunu nenodarīs, jūs visticamāk pārāk necentīsieties.

Vēl, pirms aizņematies naudu no radiniekiem, noteikti ir jāpadomā par to visu no viņu skatpunkta. Jums ir jāizvērtē, vai viņi vispār to var atļauties darīt un kādas būs šī aizdevuma sekas. Noteikti jāizvērtē arī iespējamā situācija, ka atmaksa tiek kavēta. Jums nevajadzētu ņemt naudu no tuviniekiem, ja tādā veidā viņi sabojā paši savu finansiālo stāvokli. Tāpat, pirms pieņemt naudu ir jāsaprot, vai aizdevējs to dara labprātīgi un tiešām vēlas jums palīdzēt, vai arī vienkārši viņam ir neērti jums atteikt. Ja nauda īsti netiek aizdota no brīvas gribas, to nevajadzētu ņemt, jo tādā veidā jūs automātiski sabojāsiet attiecības ar aizdevēju vai vismaz sabojāsiet priekšstatu par sevi.

Visbeidzot ir jāsaprot, ka tuvinieks jums šādā veidā izdarīs pakalpojumu un jūs neoficiāli visu laiku viņam paliksiet parādā, pat pēc tam kad nauda būs pilnībā atmaksāta. Ja ņemat naudu no kredītiestādes tas ir oficiāls darījums, tāpat kā jebkuras preces vai pakalpojuma iegāde, taču naudas ņemšana no tuviniekiem ir pakalpojuma lūgšana. Tas nozīmē, ka, nepieciešamības gadījumā, jums būs šim cilvēkam jāsniedz kāds pakalpojums pretī. Ja pēc aizdevuma atmaksas negribat nekādā veidā justies parādā, labāk tomēr būtu aizņemties naudu oficiāli.

Kā redzams, naudas ņemšana no tuviniekiem var būt riskants un nevēlama ļoti daudz dažādu iemeslu dēļ. Protams, situācijas var būt ļoti dažādas un šie nosacījumi nav attiecināmi uz visiem gadījumiem. Ir ļoti liela atšķirība vai pieņemat naudu no saviem vecākiem, kad jums tā ir patiešām nepieciešama un vecāki paši ir pieteikušies palīdzēt, vai arī lūdzat naudu attālam radiniekiem, lai iegādātos kādu lietu. Paši tuvākie, droši vien nedusmosies uz jums pat tad, ja naudu neatdosiet vispār, bet mazāk zināmi radinieki, vai tuviniekiem, kas nav tik ļoti ieinteresēti jūsu dzīves sakārtošanā var radīt jums problēmas, ja neatdosiet viņiem naudu, kad tā tiks pieprasīta. Katra situācija ir rūpīgi jāizvērtē, lai saprastu, vai naudas aizņemšanās no tuviniekiem ir vai nav prātīgs lēmums. Galvenais, nevajag uzskatīt, ka tas ir mazāk riskanti nekā ņemt naudu no bankas.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here