Mūsdienās daudzi vecāki izvēlas saviem bērniem pusdienu naudu vai kabatas naudu nevis dot skaidrā naudā, bet gan pārskaitīt uz bankas kontu, lai viņi varētu norēķināties ar bankas maksājumu kartēm. Viņi uzskata, kas tas ir ātrāk, ērtāk, drošāk, turklāt māca bērniem apieties ar norēķinu kartēm jau no gara vecuma. Citi vecāki, savukārt, šādu sistēmu neatbalsta, jo uzskata, ka tas pamudina bērnus neapdomīgi tērēties un dod piekļuvi dažādiem nevēlamiem norēķiniem internetā. Kā tad īsti ir – vai maksājumu kartes ir piemērotas lietošanai arī bērniem, vai tomēr vajadzētu pagaidīt vismaz līdz pusaudža vecumam, lai piešķirtu šādu iespēju?

Sākumā apskatīsim kādas ir priekšrocības tam, ka bērniem tik piešķirta maksājumu karte. Pirmais un pats būtiskākais pluss ir tas, ka viņi apgūst kartes lietošanu kopumā. Mūsdienās skaidras naudas izmantošana kļūst arvien nepopulārāka un bezskaidras naudas darījumi pamazām kļūst par galveno maksāšanas veidu. Tas nozīmē, ka nākotnē visiem būs jāprot izmantot maksājumu kartes un būtu ļoti noderīgi, ja cilvēki to sāktu apgūt jau no mazotnes. Pati kartes lietošana ir vienkārša un var apgūt ātri, bet ir dažādas lietas, kas par tām jāzina un kuras var apgūt tikai laika gaitā, piemēram, viss par kartes lietošanas drošību. Ir ļoti labi, ka bērnam šādas lietas tiek mīcītas jau no bērnības ne tikai teorētiski, bet arī praktiski.

Otra būtiskākā priekšrocība ir maksājumu kartes drošība. Maksājumu kartes ir daudz drošākas nekā skaidra nauda un šis faktors ir īpaši svarīgs tieši bērniem, jo viņi ir neuzmanīgāki un aizmāršīgāki nekā pieaugušie. Maksājumu kartes ir aizsargātas ar PIN kodu, līdz ar to, nozaudēšanas vai nozagšanas gadījumā neviens nevar brīvi piekļūt kartē esošajai naudai. Pat tad, ja kāds uzzina PIN kodu un tiek klāt naudai, visus veiktos maksājumus var izsekot, karti var nobloķēt, vainīgo atrast un naudu atgūt. Īsāk sakot, kartē nauda ir daudz lielākā drošībā, nekā bērna makā. Tas vien ir neatsverams ieguvums.

Kā priekšrocība noteikti jāmin arī tas, ka maksājumu karte sniedz bērniem plašākas iespējas un ērtākus norēķinus. Tāpat kā pieaugušajiem, arī bērniem daudz ērtāk ir nēsāt līdzi norēķinu karti nevis skaidru naudu un padevējai iedot karti nevis skaitīt naudu pie kases. Tāpat ir arī daudzas vietas, kur ar skaidru naudu nemaz nevar norēķināties, piemēram, aplikāciju veikali, interneta veikali utt. Mūsdienās šādas iespējas bieži vien ir nepieciešamas arī bērniem.

Tomēr, jāparunā arī par maksājumu karšu ēnas pusēm. Pirmkārt, jau jāmin tas, ka maksājumu kartes pamudina bērnus tērēt naudu nelietderīgi. Parasti vecāki negrib veikt biežus pārskaitījumus, līdz ar to, nauda tiek pārskaitīta vien reizi mēnesī vai nedēļā, kas bieži vien ir iemesls tam, ka visa nauda tiek iztērēta jau pirmajās dienās. Pat pieaugušajiem bieži vien ir problēmas, pārvaldīt savas finanses, izmantojot maksājumu kartes, bet bērniem tas ir vēl grūtāk, jo viņi nespēj racionāli izvērtēt nepieciešamību naudu pataupīt, lai tā pietiktu visam mēnesim vai nedēļai.

Vēl maksājumu kartes bieži ir iemesls nelietderīgiem pirkumiem internetā. Tas tika minēts arī pie plusiem, jo nereti šādi pirkumi ir vajadzīgi un izdevīgi un ir ērti, ka bērns pats tos spēj veikt, bet tā ir arī viegla pieeja spēlēm, nevajadzīgām aplikācijām, dažādām precēm utt. Ja bērnam būs pieeja šādām lietām, visticamāk, viņš tās arī iegādāsies, neizvērtējot to nepieciešamību.

Visbeidzot, maksājumu kartes konkrētās situācijās var būt arī neērta vai pat neiespējama, jo īpaši bērniem. Piemēram, ne visās skolās ir iespējams norēķināties par pusdienām ar maksājumu karti, līdz ar to, karte principā nav nepieciešama, jo tie ir galvenie ikdienas izdevumi bērniem. Vēl, jārēķinās ar to, ka sīknaudu no kartes izņemt nav iespējams. Bērnu bankas kontos parasti ir samērā nelielas summas, turklāt bieži ir nepieciešamība izņemt vien pāris eiro, līdz ar to, tas var apgrūtināt bērna norēķinus.

Kā redzams tam, ka bērnam tiek piešķirta sava maksājumu karte ir gan plusi, gan mīnusi. To, kad bērns ir gatavs savai pirmajai maksājumu kartei, ir jānosaka vecākiem, ņemot vērā to, kā bērns prot uzņemties atbildību, krāt un plānot savus finanšu līdzekļus un izvērtēt pirkumu lietderību, tomēr jāpatur prātā, ka bērniem ir jāzina, kas ir norēķinu karte un kā to izmantot. Ja jūs nevēlaties savam bērnam izsniegt maksājumu karti, vismaz teorētiski ir jāstāsta par to, kas ir bankas konts, norēķinu kartes un kā tās darbojas, jo nākotnē maksājumu kartes būs galvenais norēķinu veids.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here