Nauda bieži tiek uzskatīta par netīru gan tiešā, gan pārnestā nozīmē, jo tai ir sava vara un liela nozīme mūsu dzīvē. Nauda ir universāls apmaiņas līdzeklis, ar kuru mēs veicam norēķinus par precēm vai pakalpojumiem. Pēc būtības norēķināšanās izmantojot naudu ir tas pats vecais apmaiņas process, kurš pasaulē pastāv jau no tirdzniecības pirmsākumiem. Šī apmaiņas prece tika izveidota, lai lietām tiktu radīta vērtība un norēķināšanās kļūtu daudz vieglāka.

Bez naudas pasaulē pastāvētu parastā apmaiņas jeb bartera sistēma. Šādai sistēmai ir vajadzīgs apmaiņas kurss, kurā būtu noteikts cik katra prece ir vērtīga attiecībā pret otru preci. Tā kā pasaulē pārdot un nopirkt var miljardiem objektu, tad šis apmaiņas kurss, sakārtots tabulā būtu teju bezgalīgs. Šādu datu daudzumu teorētiski varētu apstrādāt dators, taču tā izveide tāpat sagādātu lielas problēmas un apmulsumu starp cilvēkiem. Visam šim klāt var piemetināt preču dažādību. Piemēram, āboli var būt dažādās svaiguma pakāpēs un būt no kādas noteiktas šķirnes. Noteikt kursu katram ābola veidam būtu visai pagrūti.

Apmaiņas procesā pastāvētu liela krāpniecības iespējamība. Mūsdienās nauda ir veidota ar dažādiem drošības elementiem, lai to nevarētu viltot. Bet ko jūs darītu, ja jūs vēlētos apmainīt ābolus pret ”Sprite” dzērienu? Nav iespējams pārliecināties, ka tie ir tieši apgalvotās kvalitātes un šķirnes āboli, tāpat kā pateikt, vai pudelē ir ieliets īstais ”Sprite”. Ikvienai personai vajadzētu būt līdzekļiem, lai pārliecinātos par apmaiņas preces īstumu, bet bez naudas tas būtu neiespējami.

Pasaulē bez naudas būtu grūti veidot uzkrājumus. Jūs nevēlaties visu iegādāties uzreiz, bet gan gribat būt pārliecināti, ka preci varēsiet nopirkt arī nākotnē, piemēram, pēc mēneša vai pat gada. Naudas uzkrājumi gadiem var stāvēt neskarti un viss, kas var mainīties, ir to kursa vērtība. Savukārt āboli vai piens, kuru saņēmāt apmaiņas procesā ”beznaudas pasaulē” ilgstoši nepaliks svaigs un tā vērtība pazudīs. Tā kā nav iespējams veidot jebkādus uzkrājumus un nauda praktiski ir vienīgā lieta, ko ilgstoši var krāt, tad bankas un dažādas citas finanšu institūcijas vienkārši vairs nepastāvētu.

Norēķinu preču pārvadāšana kļūtu ļoti sarežģīta. Visai komisks būtu gadījums, piemēram, ja jums kinoteātrī par divām ieejas biļetēm paprasītu samaksāt ar 10 piena pakām. Tāpat notiktu arī citos gadījumos un šo preču pārvadāšana kļūtu ļoti sarežģīta. Nodokļu un naudas darījumu informācijas ievākšana kļūtu praktiski neiespējama. Sarežģījumus sagādātu arī preču nedalāmība. Ja jūs vienā dienā apmainītu savu preci pret biksēm, bet nākamajā vēlētos nopirkt maizi, iztērējot tikai pusi no bikšu vērtības. Vai jūs tās dalītu uz pusēm vai apmainītu visu to vērtību?

Varam redzēt kāda būtu pasaule bez naudas. Mēs to varam iedomāties, bet izdzīvot tādā būtu neiespējami. Tā noderēja senākos laikos vai arī mazāk attīstītu tautu vidū, kad apmainīties vajadzēja tikai ar pāris precēm. Mūsdienu pasaulē šī sistēma vairs nestrādātu. Bartera sistēma mūsdienu ekonomikā norādītu pilnīgu ekonomikas sabrukumu un neuzticēšanos valdībai. Mēs kādu brīdi varētu dzīvot ar brīvā tirgus ekonomiku, bet pēc kāda laika mums tik un tā nāktos atgriezties pie naudas. Nauda ir cēlusies no bartera sistēmas. Tādēļ varam būt pateicīgi, ka ir izveidota nauda, kā maksāšanas līdzeklis, kurš atvieglo visus maksājumu procesus jau vairāku gadsimtu garumā.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here