Dzīvojot mūsdienu pasaulē, dažbrīd liekas, ka bez kredīta nav iespējams eksistēt. Tomēr ar gribasspēku, spēju sevi ierobežot un atsakoties no lietām, kas patiešām nav vajadzīgas un ir tikai spontāna iegriba, iespējams dzīvot tā, lai izvairītos no kredītsaistībām.

Lielākā daļa cilvēku savu pirmo kredītu ņem jau sasniedzot pilngadību. Tas pats attiecas arī uz līzingiem, jo, pērkot kādu dārgāku preci, kuras pilnīgai iegādei nav nepieciešamās summas, veikali piedāvā preci pirkt līzingā, respektīvi, par šo preci līdz tā tiks pilnībā nomaksāta, katru mēnesi būs jāveic maksājums. Taču jāatceras, ka šādā veidā iegādājoties preci, cilvēks vienmēr pārmaksā. Lai izvairītos no kredītiem un līzingiem, svarīgākais ir plānot savu budžetu, kā arī mainīt savu domāšanu, bet ja bez kredīts galīgi nav iespējams dzīvot, tad vismaz apsvērt bezprocentu kredītu nevis maksāt lielos procentu maksājumus.

Pārsvarā cilvēki, īpaši jaunieši, nedomā par nākotnes ieguldījumiem, piemēram, tikko pabeidzot skolu, reti kurš iedomājas, ka pēc vairākiem gadiem viņš vēlēsies iegādāties dzīves vietu vai arī, ka būs nepieciešama automašīna. Nozīmīgākais aspekts, lai spētu dzīvot bez kredītiem, ir jau laicīgi sākt domāt par nākotni. Pat ja šobrīd nav nepieciešams ne jauns telefons, ne dators, kur nu vēl sev piederošs īpašums, tomēr nevajadzētu aizmirst, ka reiz pienāks brīdis, kad kaut kas dzīvē būs nepieciešams, bet, lai to iegādātos, visos laikos vienmēr ir bijušas nepieciešamas finanses. Viens no labākajiem veidiem, kā šādās papildu finanses iegūt, ir rezerves fonda izveidošana jeb, vienkārši sakot, iekrājumi. Sākumā pietiek vien ar krājkasīti, kurā katru dienu, nedēļu vai mēnesi tiek ielikta kāda konkrēta naudas summa. Protams, ne vienmēr ir iespējams katru nedēļu nolikt iekrājumos 10 vai pat 5 eiro, tomēr tas nenozīmē, ka šādi iekrājumi nav nepieciešami. Pat tikai 50 centi lēnām, bet tomēr veidos rezerves fonda bilanci. Viss ir atkarīgs no paša cilvēka – gribasspēka, pacietības, no tā, cik daudz viņš ir gatavs ziedot, lai rūpētos par savu nākotni, jo nekad jau nevar zināt, kad notiks kas negaidīts, piemēram, ekonomiskā krīze, kad būs nepieciešami naudas iekrājumi.

Naudu iespējams ietaupīt dažādos veidos.

  • Pirmkārt, iepērkoties, izmantojot veikalu piedāvātās akcijas, kuponus, kā arī vienmēr rūpīgi pārdomājot, vai visas preces, kas saliktas iepirkumu groziņā, tiešām ir nepieciešamas – ja nē, tad liekās preces atliek tikai salikt atpakaļ veikala plauktos. Tas pats attiecas arī uz apģērba, dažādu elektronisko preču iegādi – svarīgi saprast, vai tiešām tas ir nepieciešams un bez tā nekādi nevar izdzīvot. Variants, kā to pārbaudīt ir nogaidīt – vajag paskatīties, vai konkrētā prece ir nepieciešama arī pēc 2 vai 3 mēnešiem un tad izvērtēt, vai tā ir tikai mirkļa iegriba vai tiešām arī nepieciešamība, bez kuras nevar iztikt.
  • Otrkārt, naudu iespējams ietaupīt izvēloties atbilstošu pārvietošanās līdzekli. Gan pārvietošanās ar sabiedrisko, gan personīgo transporta līdzekli nenovēršami prasa izdevumus. Tāpēc svarīgi izdomāt, vai vienmēr nepieciešams braukt – lai gan laikietilpīgāk, tomēr iešana ar kājām neko nemaksā, kā arī nāk par labu veselībai.
  • Treškārt, lielus izdevumus vienmēr prasa dzīvošana, taču pastāv vairākas alternatīvas, kā ietaupīt arī šajā gadījumā. Protams, katram gribētos, lai viņam pieder sava privātā platība, kur neviens netraucē, nerunājot nemaz par privātajiem apartamentiem, kā dzīvoklis vai māja. Tomēr svarīgi izvērtēt, vai neērtības kādu laiku neatsver iespēju vēlāk iegādāties pašam savu, piemēram, dzīvokli. Jauniem cilvēkiem, kuriem vēl nav savas ģimenes, labs veids, kā ietaupīt uz dzīvošanas rēķina, ir kopmītnes. Pagaidu variants ir arī dzīvokļa īrēšana kopā ar vēl citiem cilvēkiem, kopīgi dalot gan īres maksu, gan komunālos maksājumus. Lai ietaupītu naudu un veidotu rezervju fondu, ir daudz un dažādas iespējas, atliek tikai padomāt, piemēram, žurnālu, laikrakstu, grāmatu nepirkšana, bet lasīšana bibliotēkā vai internetā, atteikšanās no biežiem izklaides pasākumiem, kā klubu vai bāru apmeklējums, lieko mantu pārdošana un daudzi citi veidi.

Savlaicīga rezerves fonda izveidošana un regulāra papildināšana palīdzēs cilvēkam izvairīties no piespiedu kredītu ņemšanas gadījumos, kad ir ārkārtas situācija, piemēram, automašīnas avārija vai slimība. Taču svarīgi arī atcerēties, ka, ja reiz esi izmantojis savas finanšu rezerves, nedrīkst aizmirst tās pēc tam arī atjaunot.

Vēl viens veids, kā papildināt savus iekrājumus, ir investēt. Protams, šajā gadījumā gan ir nepieciešamas diezgan labas zināšanas šajā jomā, jo nav jau jēgas ieguldīt naudu akcijās, kas nenes nekādu peļņu, bet tikai zaudējumus. Taču mūsdienās pieejamas daudzas iespējas, kā gūt zināšanas par to, kā labāk un pareizāk investēt, lai ilgtermiņā gūtu ievērojamu peļņu.

Papildināt savus ienākumus ir iespējams arī sameklējot papildu darbu. Ja vienā darba vietā ir pilnas slodzes darbs un ja tas ir iespējams – ir vēl pietiekami daudz enerģijas (cilvēkam novecojot, spēks un enerģija samazinās) un laika, – iespējams kādu laiku pastrādāt arī vēl kaut kur citur uz pusslodzi:

  • Pirmkārt, tas palielinās ienākumus,
  • Otrkārt, veidosies daudzpusīgāka darba pieredze,
  • Treškārt, aizņemtākam cilvēkam ir mazāk laika kam citam, tai skaitā arī naudas tērēšanai.

Izvairīties no kredītiem ir iespējams, atliek tikai domāt citādāk un sevi ierobežot, neļaujot krist nevajadzīgos kārdinājumos. Vislabākais veids, kā sevi motivēt, ir atcerēties, ka nauda jau tiek krāta paša cilvēka vajadzībām, labākai un nodrošinātākai nākotnei. Ir tikai nepieciešams sākt mainīt savu dzīves veidu, samazināt liekos izdevumus, uzzināt par alternatīvām, kas palīdz ietaupīt naudu, un sākt rīkoties.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here