Lielākā daļa cilvēku izvēlas nekrāt naudu un neveikt investīcijas viena iemesla dēļ – viņi grib labi dzīvot šodien, nevis nākotnē. Ir tikai saprotams, ka cilvēki nevēlas sevi ierobežot un ka viņi vēlas izbaudīt katru mirkli, kas viņiem dots. Tā kā nākotne tāpat nevienam nav skaidra, vairums labāk izvēlas iztērēt naudu tagad, jo tad ir garantija, ka no tās tiks gūts kāds labums. Tomēr, šāds dzīvesveids ir ļoti nepastāvīgs un riskants. Nauda vienā brīdī var aptrūkties un tad visu atlikušo mūžu var nākties dzīvot nabadzībā. Labā ziņa ir tā, ka ir iespējams vienlaicīgi domāt gan par tagadni, gan nākotni, ir tikai jāprot atrast balanss starp tēriņiem un uzkrājumiem. Šeit būs pamācība, kā to izdarīt.

1. Saprotiet, kāds ir pašreizējais tēriņu un uzkrājumu balanss

Kā jau tika minēts, vairumam prioritāte ir tekošie tēriņi un tūlītējais labums, nevis uzkrājumi un investīcijas, tāpēc vispirms ir jāsaprot, cik ļoti šie tēriņi ietekmē jūsu spēju uzkrāt naudu nākotnei. Lai to izdarītu vispirms ir jāveic konkrēti aprēķini un pēc tam jāpadomā par to, kā to varētu mainīt. Vienkārši veiciet savu tekošo tēriņu uzkaiti un uzkrājumu/investīciju uzskaiti. Tēriņus sadaliet vēlmēs un vajadzībās (pieņemot, ka vajadzības ir tikai tās lietas, kas nepieciešams izdzīvošanai un normālas sadzīves nodrošināšanai). Ja redziet, ka saraksts pašreizējo vēlmju apmierināšanai ir ievērojami garāks nekā uzkrājumu/investīciju saraksts, jūs noteikti neesat atradis pareizo balansu. Tad nu vajadzētu apdomāt, vai tiešām viss, kam tērējat naudu ir tā vērts, lai riskētu ar savu nākotni?

2. Izvirziet sev jaunus mērķus

Kad esat sapratis, kur ir problēma, ir jāizvirza sev jauni mērķi. Tas attiecas gan uz ilgtermiņa gan īstermiņa mērķiem, proti, uzstādiet mērķus, kas ietver gan pašreizējo tēriņu samazināšanu, gan uzkrājumu/investīciju palielināšanu. Kādus mērķus tieši jūs sev vēlaties uzstādīt ir atkarīgs tikai no jums pašiem. Izdomājiet, kas ir tas, no kā varētu atteikties un tajā pašā laikā, padomājiet, kā jūs varētu panākt lielāku stabilitāti nākotnē. Piemēram, apsoliet sev atteikties no tiem tēriņiem, kas jums nekādu labumu īsti nedod. Tie var būt spontāni pirkumi, zīmolu apģērbi, ēšana ārpus mājas, un citas lietas, kas vairāk ir ieradums vai sabiedrības uzspiesta norma, nevis lietas, kas tiešām jums sagādā prieku un ceļ dzīves kvalitāti. Tāpat izvirziet mērķus nākotnei, piemēram, izveidot privāto pensiju fondu, uzkrāt neparedzētām situācijām utt.

3. Izstrādājiet konkrētu plānu

Ar solījumiem sev vien būs par maz, tāpēc ir nepieciešams arī izstrādāt plānu, kā savus jaunos mērķus sasniegt. Principā ir jākoncentrējas tieši uz pašreizējo tēriņu samazināšanu, jo, ja tas tiks panākts, uzkrājumi jau veidosies automātiski, no pāri palikušās naudas. Sākumā izdomājiet, ko tieši jūs varat darīt, lai nenāktos bezjēdzīgi tērēt savu naudu? Izveidojiet sarakstu ar lietām, no kā atteiksieties un veidiem kā to panāksiet. Pēc tam sekojiet līdzi saviem panākumiem, lai nauda neaizplūstu tur, kur nevajag. Ja sākumā rīkosieties pēc plāna un piespiedīsiet sevi piedomāt pie tā, kā tērējat savu naudu, ar laiku tas kļūs par ieradumu un jums pat neradīsies vēlme notriekt savu naudu uz nevajadzīgām lietām.

4. Nenovirzieties no iesāktā

Visbeidzot, lai panāktu, ka jūsu tēriņu un uzkrājumu/investīciju proporcijas saglabājas nemainīgas visu laiku, ir jāpanāk, ka visu laiku neuzrodas jauni tēriņi. Tā parasti notiek, jo cilvēku vajadzības nemitīgi pieaug. Lai to nepieļautu, visu laiku vajadzētu sekot līdzi savam progresam. Tas nenozīmē, ka katru dienu jāpārskata tēriņi un jāskaita katrs cents, bet noteikti vajadzētu vismaz reizi mēnesī uzmest aci savu ienākumu un izdevumu plūsmai. Tāpat, ja jūsu ienākumi aug, vajadzētu pārplānot proporcijas, lai uzkrājumiem un investīcijām varētu atvēlēt vairāk.

Lai uzkrātu naudu un nodrošinātu sev stabilu finansiālo situāciju nākotnē, nav obligāti jāatsakās no labas dzīves šodien, vien jāspēj saprast, kas ir tās lietas, kas jums patiešām sagādā prieku un ceļ dzīves kvalitāti un kas ir lieki tēriņi, bez kuriem varat arī iztikt. Sakārtojiet savas prioritātes un jūs sapratīsiet, ka jums ir gana daudz naudas arī uzkrājumiem un investīcijām nākotnē.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here