Vai jūs esat viens no tiem, kas ik mēnesi stundām ilgi sēž un sastāda stingru budžeta plānu, no kura nekādā gadījumā nedrīkst atkāpties? Vai jūs plānojat, cik daudz naudas šomēnes saņemsit, un rakstāt sarakstu ar lietām, kurām šo naudu novirzīsit? Ja jā, tad jūsu bankas konta bilance katra mēneša beigās, visticamāk, ir negatīva. Jūs jautāsit – kas par lietu? Jūs taču pārmērīgi netērējāties un jūs centāties pieturēties pie sava budžeta plāna. Kādēļ tā notika? Kādēļ ir tik grūti pārvaldīt savas finanses?

Ja jūs šajā ievadā atpazīstat sevi, jūs noteikti esat pieļāvuši vienu būtisku budžeta plānošanas kļūdu, ko pieļauj vairums cilvēku, lieki netērējoties un pieturoties pie saviem budžeta plāniem. Īsi sakot, jūs noteikti aizmirsāt iekļaut savā budžeta plānā ikgadējos izdevumus, proti, maksājumus, kas jāveic tikai reizi gadā, piemēram, nekustamā īpašuma nodoklis. Nav runa tikai par ikgadējiem izdevumiem – tie var būt arī maksājumi, kas ir jāveic ik pēc pāris mēnešiem, piemēram, transportlīdzekļa apdrošināšana. Cilvēki, plānojot savas finanses, nereti aizmirst par šādiem izdevumiem, tāpēc tērē naudu tā, it kā šo izdevumu nemaz nebūtu, bet tie diemžēl ir. Rezultātā ir mēneši, kuros “neizskaidrojamu” iemeslu dēļ rodas budžeta deficīts. Kā rāda pieredze, vairums cilvēku dzīvo ar budžeta plāniem, kas ir nereālistiski, jo tie neietver visus izdevumus.

Ko darīt lietas labā? Ja jūs piekoriģējat savu budžeta plānu ik mēnesi, jūs noteikti zināt, kādi izdevumi attiecīgajā mēnesī ir paredzēti. Nu ir laiks apsēsties un sarakstīt arī visus tos izdevumus, kas nav ikmēneša izdevumi. Atcerieties tādus maksājumus kā, piemēram, nekustamā īpašuma nodoklis un apdrošināšana, transportlīdzekļa ekspluatācijas nodoklis un apdrošināšana, kā arī, piemēram, gāzes maksājums, ja maksājat to reizi gadā. Tāpat padomājiet arī par citiem maksājumiem, kurus veicat reizi gadā vai ik pēc pāris mēnešiem. Arī izdevumi jaunu apģērbu un apavu iegādei diez vai ir uzskatāmi par ikmēneša izdevumiem, tāpēc neaizmirstiet iekļaut arī tos.

Plānojot budžetu, neaizmirstiet paredzēt pozīciju iekrājumiem. Skaidrs, ka, ja jums ir kredīts, jūs noteikti vēlaties tam veltīt ikvienu centu no saviem ienākumiem, lai tikai ātrāk nomaksātu to, bet arī kredītsaistību gadījumā nevajadzētu aizmirst par iekrājumu nozīmīgumu. Iekrājumi pasargā mūs no neparedzētiem izdevumiem un līdz ar to arī neizjauc mūsu budžeta plānu, neliekot atteikties no tiem vai citiem tēriņiem. Atcerieties, ka nav obligāti atlikt milzīgas naudas summas – pietiek arī ar, piemēram, 5 eiro mēnesī, bet, ja jūs varat atļauties vairāk, vēl labāk.

Ja budžeta plānā būs iekļauti visi izdevumi, nevajadzētu rasties nekādiem nepatīkamiem pārsteigumiem un budžeta iztrūkumiem. Rēķinieties ar to, ka reālistisks budžeta plāns samazinās kredīta atmaksas ātrumu, bet tas pavisam noteikti būs stabils, un vai tad finansiālā stabilitāte nav galvenais?

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here