Nauda cilvēkam var pavērt daudz iespēju – iegādāties daudz un dažādu lietu, piemēram, jaunākā dizaina kurpes, jaudīgāko mašīnu, skaistāko dzīvokli, tāpat arī par naudu iespējams saņemt dažādus pakalpojumus, kas ne tikai atvieglo, bet arī uzlabo ikdienas dzīvi. Mūsdienās arī ir tik daudz preču, kuras tā vien kārojas nopirkt, taču nepietiek naudas. Šādiem gadījumiem ir paredzēti kredīti jeb naudas aizdevumi, kas pēc tam ir jāatmaksā kredītu devējam. Protams, kredīts nozīmē, ka cilvēkam nav pašam ilgstoši jākrāj nauda, jāievēro taupības režīms – ja kredīta devējs nesaskata nekādu risku, tad drīz vien kredīta ņēmējs jau var soļot uz veikalu un kāroto preci nopirkt. Tomēr rodas jautājums, vai šādā veidā iegūta nauda spēj sniegt laimes sajūtu?

Kredīts nozīmē, ka kredīta ņēmējs uzsāk kredītsaistības ar kredīta devēju, kurš cilvēkam aizdod naudu uz konkrētu laika periodu. Beidzoties šim termiņam, kredīta ņēmējam ir visa summa jāatmaksā atpakaļ. Turklāt gandrīz visiem kredītiem, izņemot dažus ātros kredītus, kuri jaunajiem klientiem piedāvā aizņemties pirmo kredītu bez maksas, kredīta ņēmējam ir ne tikai jāatmaksā pati aizdevuma summa, bet arī vēl procenti, kas mazāku un ātrāk atmaksājamu kredītu gadījumā var sastādīt diezgan lielus izdevumus. Turklāt dzīvē ne vienmēr ir iespējams visu paredzēt, tāpēc var gadīties, ka, tuvojoties atmaksas termiņa beigām, kredīta ņēmējam nav nepieciešamās naudas summas. Līdz ar to ir nepieciešams naudas aizdevuma termiņa pagarinājums, kas arī nozīmē papildu izdevumus. Ja tas netiek izdarīts, tad tiek piemēroti soda procenti. Kopumā kredīts rada vairāk galvassāpju un izdevumu. Turklāt tie kredīta ņēmēji, kuri noslēguši līgumu par ilgtermiņa kredītiem, ir uzņēmušies saistības, kas atgādinās par sevi vairāku mēnešu un pat gadu garumā. Protams, ir prieks par iegādāto preci vai pakalpojumu, taču vai vienmēr jauns dators, par kuru vēl divus gadus ir jāmaksā, patiešām spēs sniegt šo laimes sajūtu visu atmaksas laiku? Diemžēl cilvēks ļoti ātri pierod pie dažādām lietām, līdz ar to jau pēc diviem mēnešiem jaunais dators vairs nebūs jauns, varbūt tam pat būs jau kāds defekts. Taču kredītsaistības paliks.

Patiesībā kredītā saņemtā nauda laimes sajūtu lielākajā daļā gadījumu nesniedz – iegādājoties nelielus pirkumus un pakalpojumus, taču pēc tam maksājot par tiem vairākus mēnešus, turklāt varbūt pat uz neizdevīgiem nosacījumiem, prieks par pirkumu ātri vien izplēnēs. Taču naudas aizdevums var nest laimes sajūtu gadījumos, ja paša spēkiem patiešām visu nepieciešamo naudas summu nav iespējams sakrāt par vairāku gadu garumā (jārēķinās, ka ikdienā ir tomēr izdevumi, bez kuriem nav iespējams iztikt). Piemēram, hipotekārais kredīts, par kuru tiek būvēta māja. Lai no pašiem pamatiem varētu uzcelt savām vēlmēm atbilstošu dzīves vietu, nepieciešams ļoti daudz naudas, kas tiek tērēta ne tikai materiāliem, bet arī darba spēkam un vēl daudz kam citam. Šādos gadījumos kredīts var nest laimes sajūtu, jo tas noteikti saīsina to laiku, kas būtu nepieciešams, ja kredīta ņēmējs pat gribētu naudu sakrāt. Turklāt mājas uzcelšana un iekārtošana nenotiek vienā dienā – kamēr tā tiks uzbūvēta jau vien paies laiks, kamēr kredīta ņēmējs jau sāks veikt regulāros maksājumus. Šāda gadījumā laimes sajūta būs daudz ilgstošāka nekā par jaunākā viedtālruņa iegādi, kas jau pēc mēneša skaitīsies novecojis. Māja ir ieguldījums, kam ir ilgtermiņa vērtība, kas sniedz drošības sajūtu. Šī sajūta ir viena no cilvēka pamatvajadzībām, kuras esamība nodrošina arī laimes sajūtu.

Kredītā saņemtā nauda var sniegt laimes sajūtu, ir tikai jāizvērtē, kādiem nolūkiem kredīts tiek izmantots – atliek tikai izvērtēt savas dzīves vērtības un prioritātes.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here