Izmantojot kredīta iespēju, cilvēks rēķinās, ka attiecīgu laika periodu viņam būs jāveic regulāri maksājumi, lai atmaksātu bankas vai privāto kreditoru izsniegto aizdevumu. Šo maksājumu ikmēneša summu veido daļa no aizdevuma pamatsummas un procentu maksājumi. Vienmēr, ņemot aizdevumu, ir jānoskaidro, kādi ir soda procenti un izmaksas, ja nepieciešams kredīta atmaksas laika pagarinājums. Taču tikpat svarīgi ir arī uzzināt, vai kredītu iespējams atmaksāt arī pirms noteiktā termiņa beigām, kā arī kādas izmaksas var būt ar to saistītas.

Pēc Ministru Kabineta noteikumiem kredīta ņēmējam ir tiesības kredītu atmaksāt pirms kredīta termiņa beigām. Ja cilvēka finansiālais stāvoklis ir uzlabojies un viņš ir spējīgs atlikušo kredīta summu atmaksāt ātrāk, tad šī iespēja noteikti ir jāizmanto, jo šādā gadījumā kredīta ņēmējam ir jāsamaksā kredīta pamatsumma, kā arī attiecīgā mēneša procentu summa. Ne banka, ne privātie kreditori nevar likt cilvēkam maksāt procentu summu par tiem mēnešiem, par kuriem sākotnēji bija noslēgts līgums. Līdz ko cilvēks ir atmaksājis visu aizdevuma summu kredītsaistības ar kredīta devēju ir izbeigušās. Protams, kredīta devējam šādā gadījumā vairs netiek maksāti procenti, taču kredītiestādei tie nav zaudējumi, jo galvenais ir, lai tiek atmaksāts aizdevums. Atmaksājot kredītu pirms termiņa, cilvēks ietaupa to naudu, kas viņam būtu jāmaksā par procentiem, ja viņš kredītu atmaksātu sākotnēji noteiktajā termiņā.

Izvēloties izbeigt kredītsaistības pirms noteiktā termiņa, ir jārēķinās, ka, lai gan kredīta devējs nevar likt maksāt kredīta procentus par atlikušajiem mēnešiem, tomēr var rasties izmaksas, kas saistītas ar pakalpojuma administratīvajiem izdevumiem. Kredīta devējs nevar pieprasīt patērētājam maksāt kompensāciju vai līgumsodu, ja vien kredīta ņēmējs nav pārkāpis kādu no līguma noteikumiem. Kredīta ņēmējam ir tiesības ātrāk pārtraukt savas saistības ar kredīta devēju.

Taču cilvēkam ir jāaprēķina, vai kredīta atmaksa pirms aizdevuma termiņa beigām neietekmē kredīta ņēmēja ikdienu tā, ka, lai spētu pēc tam izdzīvot un nebūtu nepieciešams ņemt vēl vienu kredītu. Ja cilvēks ir laimējis loterijā, saņēmis mantojumu, prēmiju vai kādus citus papildu ienākumus, tad noteikti šo naudu nevajadzētu vienkārši iztērēt, bet novirzīt kredīta atmaksai. Protams, tā ir katra paša izvēle, tomēr ātrāka kredīta atmaksa ilgtermiņā cilvēkam noteikti atmaksājas. Lai gan lielākiem kredītiem ir zemas procentu izmaksas, tomēr mazākiem kredītiem procenti ir diezgan augsti, tāpēc, lai nebūtu par kredītu daudz jāpārmaksā, labāk ir atmaksāt to ātrāk. Turklāt nekad nevar zināt, vai vēlāk, kad papildu ienākumi jau būs iztērēti, pēkšņi nav nepieciešama nauda kādam ārkārtas gadījumam vai pirkumam, kas iepriekš nebija paredzēts. Piemēram, cilvēks var zaudēt darbu, var notikt nelaimes gadījums vai kas cits. Šāda ārkārtas situācija neatbrīvo cilvēku no regulārajiem kredīta maksājumiem. Tāpēc, ja tāda iespēja pastāv, kredītsaistības noteikti vajadzētu izbeigt ātrāk.

Kredīta ņēmējam, ja tam ir stabili ienākumi un viņš regulāri veic aizdevuma atmaksu, noteikti vajadzētu pašam mēģināt ietaupīt naudu. To var darīt gan, izveidojot rezerves fondu, krājkontu, investējot vai vienkārši atliekot kādu naudas summu krājkasē. Veidojot šādus papildu uzkrājumus, cilvēks nodrošinās pret ārkārtas situācijām, kuras var piespiest cilvēku ņemt jaunu kredītu. Šos papildu uzkrājumus cilvēks vēlāk var izmantot, lai ātrāk atmaksātu kredīta atlikušo summu, taču var arī izmantot kādam citam pirkumam, pakalpojumam vai ceļojumam. Uzkrātā naudas summa var kalpot kā finansiāls balsts, lai cilvēkam nebūtu atkal jāņem kredīts.

Taču kredīta ņēmējam, ja tam ir piemērots kredīta atmaksas grafiks, nav noteikti jāatmaksā kredīts pirms noteiktā termiņa beigām. Svarīgi, lai kredīta ņēmējam nerodas sarežģījumi ar obligātajiem maksājumiem, kā arī tam nav jāievēro stingrs taupības režīms. Ja cilvēks uzņemas kredītsaistības, tad vispirms jāaprēķina, kādu atmaksas grafiku cilvēks var atļauties. Protams, īsāks aizdevuma atmaksas termiņš nozīmē, ka ikmēneša maksājumi būs augstāki, taču, tā kā kredīta devēja un ņēmēja saistību laiks ir īsāks, tad arī naudas summa, kas cilvēkam jāmaksā par procentiem, būs mazāka. Ja kredītam ir zemi kredīta procenti, tad nav obligāti nepieciešams mēģināt kredītsaistības atmaksāt pirms termiņa beigām. Tomēr, ja kredītam ir augsta procentu likme, tad labāk mēģināt aizdevumu atmaksāt ātrāk, jo līdz ar to mazāka naudas summa tiks maksāta par kredīta procentiem.

Kredīta atmaksa pirms termiņa ir viena no kredīta ņēmēja iespējām, kā ietaupīt savu naudu, tomēr svarīgi, lai šāda iespējas izmantošana pārmērīgi neietekmē cilvēka ikdienu. Kredīta ņēmējam vienmēr pastāv iespēja maksāt ikmēneša maksājumus pēc noslēgtā grafika, taču pārējo sev piederošo naudu izmantot savām vajadzībām un izklaidei. Ja kredītam ir zemi procentu maksājumi, tad kredīta ņēmējs nepārmaksā lielu naudas summu un kredītsaistību laikā var turpināt pilnvērtīgi dzīvot, dodoties izklaidēties un palutinot sevi ar kādu pirkumu vai pakalpojumu, kas rada komfortu.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here