Jautājums par to, vai nauda ir dzīvē galvenais ir bijis cilvēku galvās jau ļoti sen un skatoties no dažādiem skatpunktiem uz šo jautājumu ir ļoti dažādas atbildes. Jau pašā sākumā tas, kā tiek nodefinēts jautājums uzreiz parāda, konkrētā cilvēka attieksmi pret šo jautājumu, jo “vai nauda ir dzīvē galvenais?” un “vai nauda ir visa ļaunuma sakne?” ir divi pilnīgi dažādi jautājumi, bet uz tiem atbilde varētu būt praktiski vienāda. Protams, ka cilvēks, kas jautā šo jautājumu arī ir svarīgs, jo tas, kuram nav ne centa un tas, kuram bankas kontā ir vairāki miljoni noteikti nav vienādi un katram uz naudu un finansēm būs sava attieksme un dzīves filozofija.

Bet, manuprāt, ir jābūt vismaz daļēji vienai atbildei, kas varētu apmierināt gan bagāto gan nabago un tas būtu precīza.

Kas tad ir nauda?

naudas nodosanaVispirms lai varētu mēģināt atbildēt šo jautājumu ir jāsaprot, kas tad īsti ir nauda. Pašos pamatos nauda ir tikai apmaiņas līdzeklis, ar kuru ir iespējams apmainīt vērtību. Tieši tāpat, kā, piemēram, elektrība pati par sevi mums neko nenozīmē, bet tas, ko ar elektrību ir iespējams paveikt ir svarīgi, tā tieši tas pats ir arī ar naudu. Nauda ir tikai vērtība un svarīgi ir tas, ko tu vari ar šo vērtību panākt, kā arī ko tu vari darīt, lai šo vērtību iegūtu. Bez naudas pasaulē tu padari darbu un pēc tam par to saņem atalgojumu, kā, piemēram, tu vasaras sākumā iestādi graudus, bet vasaras beigās saņem atalgojumu augu formā. Bet ar naudu, piemēram, ja tu strādā pie kāda par sējēju tu vari saņemt attalgojumu par savu darbu uzreiz pēc tā padarīšanas un tev nav jāgaida kamēr tavi augi izaugs, lai tos novāktu.

Tad lūk nauda ir tikai vērtības pārnesējs, ar ko ir iespējams nodot vai arī iegūt vērtību darba formātā. Piemēram, ja tu veikalā nopērc maizi par 1 Eiro, tad tu patiesībā pērc gan graudus, no kā tika šī maize ražota, gan cilvēku darbu, kas tika ieguldīts graudu audzēšanā, pārvešanā, cepšanā, mīcīšanā un pārdošanā, kā arī protams enerģiju visu produktu transportēšanā, un pašā cepšanas procesā. Ja tev pašam būtu jāizcep maize pilnīgi bez citu palīdzības, tad tev sākumā būtu jāuzar zeme, tad jāiestāda labība, jāgaida kamēr tā izaug un tā jānovāc. Tālāk tev būtu jāatdala graudi un tie jāizkaltē un jāsamaļ. Pēc tam tev būtu jātaisa maizes mīkla un tā jārullē un jācep. Un tikai pēc visām šīm darbībām tu varētu iegūt savu maizi. Bet pat tad tev būtu būtībā pliki uzcepti milti, bez sāls bez rauga un bez garšvielām, jo lai tās visas iegūtu tev arī tas viss būtu jādara pašam. Bet ar naudu tu vari visus šos produktus iegādāties vai uzreiz iegādāties jau gatavu maizi samaksājot šos pāris desmitu centu vai 1 Eiro.

Kā tiek iegūta nauda?

Ja jau nauda ir tikai vērtības pārnešanas līdzeklis tad teorētiski izdarot jebkuru darbu tev būtu jāsaņem nauda. Bet praktiski ar naudu vērtība tiek pārnesta tikai no viena cilvēka citam un tāpēc izdarot kādu darbu priekš sevis tu nesaņemsi naudu un tāpēc tikai tad, kad tu sniedz kādu vērtību kādam citam cilvēkam, tu vari saņemt naudu. Kā tas bija iepriekš minētajā piemērā, tad izcepot maizi, maiznieks ļauj patērētājiem nopirkt to veselu nevis, viņiem pašiem tā būtu jācep un tāpēc tā ir sniegtā vērtība un cilvēki par to ir gatavi maksāt. Tie, kas sniedz šo vērtību citiem, tad tiek saukti par uzņēmējiem, jo viņi ir gatavi riskēt un ieguldīt savu darbu, savus brīvos līdzekļus, lai izveidotu kādu produktu vai pakalpojumu, kas tad sniegtu vērtību citiem cilvēkiem. Un, ja uzņēmējam ir pietiekoši līdzekļi, tad viņš var arī nostrādināt citus cilvēkus, tādā veidā palielinot savu darbaspēku. Bet tas var notikt tikai tad, ja uzņēmējs maksā saviem darbiniekiem mazāk nekā viņš nopelna, jo pretējā gadījumā viņa uzņēmums ātri vien bankrotēs. Lūk šeit tad arī ir uzskaitīti galvenie naudas iegūšanas veidi, kas ir uzņēmumu veidošana un algots darbs!

Bet ir vēl arī trešais veids, kas ir dažādi pakalpojumi un spekulācijas, kā piemēram īpašumu izīrēšana, investīcijas uzņēmumos, noguldījumi bankās, aizdevumu izsniegšana un citas līdzīgas darbības. Šeit pamatā tiek sākumā izveidota vērtība, piemēram sapelnot naudu un nopērkot nekustamo īpašumu, bet pēc tam tas tiek izīrēts un nauda nāk no tā, ka cilvēks šajā īpašumā dzīvo un to nolieto.

Kā tiek tērēta nauda?

Naudas tērēšana vienmēr ir patīkama un, ja naudu nopelnīt parasti ir ļoti grūti, tad to iztērēt ir pat pārāk viegli, jo vienmēr ir kaut kas jauns, ko varētu iegādāties. Nauda sākuma’tiek tērēta savu vajadzību nodrošināšanai, un pēc tam savu vēlmju īstenošanai un pēc tam arī dažādu iekāru apmierināšanai. Ar naudu, protams, nav iespējams iegādāties vai nopirkt visu, bet gandrīz visu, jo par pietiekoši lielu summu tu pat vari kādu cilvēku pierunāt izdarīt noziegumus vai darīt citas lietas, ko parasti neviens tavā labā nedarītu. Par naudu vienīgais, ko nevar nopirkt ir garīgas vērtības, kā mīlestība, uzticēšanās un cieņa, jo šīs lietas nav materiālas un tāpēc tās ir grūti kvantificēt. Bet padomājot no otras puses, pareizi pielietojot naudu noteikti ir iespējams gūt cilvēku uzticību, un arī cieņu, un pat daļēju mīlestību, jo, padomājiet, piemēram, par Stīvu Džobsu, kurš Radīja Apple produktus. Es teiktu, ka daudzi patērētāji viņu vai viņa produktus mīlēja un tāpēc šādā aspektā tas nozīmē, ka pat mīlestību var daļēji nopirkt.

Bet vēl viena iespēja, kur tērēt naudu ir, lai padarītu pasauli labāku un lai atrisinātu kādas problēmas. Ja tu esi uzņēmējs, kas ir sapelnījis lielu naudas žūksni un apmierinājis savas vēlmes un iekāres, tad, tev ir nebijusi iespēja šo naudu likt lietā lai radītu tehnoloģijas un inovācijas, kas pasaulei sniegs labumu un uzlabos cilvēku dzīvi. Šādu cilvēku pasaulē ir maz, un parastais veids ar naudas ziedošanu parasti nebūt nav tas labākais, kā uzlabot vidi mums apkārt jo ir vajadzīga ne tikai nauda bet arī zināšanas un vēlme kaut ko sasniegt lai būtu iespējams paveikt kaut ko tiešām revolucionāru.

Pēc visa šī tad beidzot varam pieķerties sākotnējam jautājumam par to vai nauda ir galvenais? Tā, kā mēs dzīvojam materiālā sabiedrībā, kur visa vērtības apmaiņa notiek tieši ar naudu, tad ir ļoti grūti iedomāties, kā cilvēks varētu iztikt pilnīgi bez naudas, jo viņam būtu pašam jādara pilnīgi viss, un diezin vai viņš varētu atrast cilvēkus, kas viņam gribētu mainīt dažādas lietas neizmantojot naudu, jo mūsdienās visi darījumi pamatā notiek tieši ar naudu. Bet, protams, ir arī daudzas lietas, ko nav iespējams nopirkt un, piemēram, ģimene, draugi un attiecības parasti ir tās, kas tiek veidotas bez naudas un diezin vai kād piekritīs būt tavs draugs, par 1000 Eiro mēnesī, bet noteikti, ka tu varēsi atrast veselu lērumu cilvēku, kas par 1000 Eiro mēnesī būs gatavi tavā labā strādāt un darīt praktiski jebko, ko tu viņiem liec.

Nauda noteikti nav dzīvē galvenais, bet bez naudas dzīve ir ļoti grūti iedomājama, tāpēc nauda ir nepieciešama lai nodrošinātu savas pamata vēlmes, kā arī daudzas iegribas un iekāres, bet dzīvē ir jābūt arī garīgām lietām un nevar domāt tikai un vienīgi par naudu.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here