Bieži vien tautas valodā nācies saskarties ar populāru teicienu ”parāds nav brālis”. Iespējams, ka daudzi nemaz nesaprot tā būtību, bet zina, ka runa iet par parādu atmaksu. Kāpēc tieši šāds salīdzinājums ar brāli? Parāds ir kāds neatmaksāts aizdevums, kurš visticamāk arī būs jāatdod. Iespējams, šāds salīdzinājums ir radies, jo brālis jeb kāds cits radinieks parādu atpakaļ varētu nepieprasīt. Šo teicienu var saprast un asociēt dažādos veidos, bet tā būtība ir un paliks tāda pati. Neviens parādnieks nekad nevarēs dzīvot ar apziņu, ka viņam nav nekādu nokārtotu saistību un iespējams, ka šis parāds regulāri liks par sevi atgādināt. Liela nozīme ir parāda nozīmei un lielumam. Sīki parādi varbūt nesagādātu lielas raizes, bet nopietnākas summas varētu sagādāt visai nopietnas problēmas.

Agrākos laikos parādi nebija lieta, par kuru var jokoties. Ja cilvēks kaut ko aizņēmās uz kādu noteiktu laiku, tad viņam savu solījumu atdot aizdevumu bija jāpilda godprātīgi. Norunas pārkāpšanas gadījumā cilvēks varēja zaudēt brīvību vai pat savu dzīvību. Parādu verdzība vēl mūsdienās sastopama vairākās pasaules valstīs, kā Ķīnā, Indijā vai Pakistānā. Šis verdzības veids tika ieviests Mezopotāmijā 4. gs. p.m.ē. Laika gaitā ir bijuši vairāki veidi, kā tikt galā ar parādniekiem, taču attīstoties civilizācijai likumi ir krietni mainījušies. Arī mūsdienās viens no labākajiem veidiem, lai atbrīvotos no parāda, ir bankrots. Pat šis paņēmiens tika ievērots senatnē – Čingishana valdīšanas laikā, viņa likumos par trīskāršu bankrotu tika piemērots nāvessods.

Mūsdienās lielākoties ir sastopamas parādsaistības, kas radušās no banku vai nebanku kredītu sektora aizdevumiem. Tie var būt gan ātrie, gan patēriņa, gan hipotekārie kredīti. Neatkarīgi no kredītu veida, cilvēki neapdomīgi mēdz aizņemties pārāk lielas naudas summas un nereti nonāk parādsaistībās. Lai gan vairs netiek izmantota neviena no iepriekšminētajām metodēm, arī mūsdienās ir vērojamas parādverdzības iezīmes – cilvēki ir spiesti strādāt, lai atmaksātu parādus un nodrošinātu visu sev nepieciešamo, nemaz nerunājot par precēm vai pakalpojumiem, kas nav cilvēka vajadzību augšgalā. Bankas saviem klientiem, kas nonākuši parādsaistības un nespēj atdot aizdevumu, piedāvā aizdevuma pārstrukturizāciju. Tādējādi tiek sniegts atbalsts tīši vai netīši parādsaistībās nonākušiem klientiem, kas kļuvuši par finanšu krīzes upuriem. Galvenokārt bankas šādi uzlabo savus kredītportfeļus. Šī vienošanās tiek veidota kā jauns dokuments vai arī papildus nosacījums pie esošā līguma. Par pārstrukturizētu aizdevumu uzskata tādu, kuram ir būtiski mainīti atmaksas nosacījumi par labu aizņēmējam, tā finansiālo grūtību dēļ. Šīs pārmaiņas var izpausties dažādos veidos. Tā var būt papildus finansējuma piesaiste, parādu pārņemšana vai sākotnējā aizņēmēja aizstāšana ar jaunu maksātāju. Aizdevuma summas un dažreiz pat parāda procentu maksājums tiek atlikts uz vairākiem mēnešiem, atkarībā no aizņēmēja spējas to atmaksāt.

Varam secināt, ka parādu atmaksas process mūsdienās arī nebūt nav tik patīkams. No tā nav iespējams izvairīties, ja vien netiek pieņemti pavisam radikāli lēmumi, piemēram, aizbraukšana uz ārzemēm un izvairīšanās no jebkāda veida saziņas ar kredītu kompāniju. Tādēļ būtu ieteicams atcerēties teicienu ”parāds nav brālis”, lai nenonāktu nosacītā parādu verdzībā un nesaskartos ar finansiālām grūtībām nākotnē. Parasti viss sākas ar kredīta neapdomīgu aizņemšanos. Vispirms ir kārtīgi jāizvērtē sava spēja šo aizdevumu atmaksāt, jo pēc parādsaistību nokārtošanas jaunu aizdevumu sliktās kredītvēstures dēļ saņemt vairs nebūs iespējams.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here