Tie no jums, kuri ir kaut reizi strādājuši lielā korporatīvā uzņēmumā, būs labi pazīstami ar ikgadējām pārrunām, kas saistītas ar jūsu darba veiktspējas novērtēšanu. Šī ir plaši pielietota prakse daudzos lielizmēra uzņēmumos un notiek vismaz reizi gadā. Kopumā veiktspējas novērtēšanas sarunas aizņem apmēram 15 līdz 30 minūtes jūsu un jūsu vadītāja laika. Bet tas, ko jūs darāt pirms šīm sarunām, lai pilnībā būtu tām sagatavot, var būt galvenais noteicējs tam, kā šīs pārrunas izvērtīsies un kā tas ietekmēs jūsu potenciālos ienākumus nākotnē. Tāpēc vienmēr sasniegt labāko novērtējumu ikgadējās pārrunās ar vadītāju ir jūsu mērķis. Labākais veids, kā palielināt savus ienākumus (un darīt to pastāvīgi) ir palielināt savu algu. Viens no labākajiem laikiem, kad to reāli varat izdarīt ir jūsu nākamās novērtējuma pārrunas.

Jums jāapbruņojas ar pacietību, jo šis ir ilgtermiņa plāns, kas var no jums prasīt pirmreizēju sagatavošanos. Realitātē jums vajadzētu sākt plānošanas un sagatavošanās darbus 3 līdz 6 mēnešus pirms pārrunām, tad arī pašas veiktspējas novērtēšanas pārrunas būs tikai formalitāte. Tas var šķist kā ilgs laiks, bet jo apdomīgākus soļus jūs spersiet šajos mēnešos pirms pārrunām, jo lielākas būs izredzes, ka jūs saņemsiet kāroto algas paaugstinājumu.

Pirms veiktspējas novērtēšanas pārrunām: iestatiet konkrētu darbību laika skalu. Lielākā kļūda, ko cilvēki pieļauj attiecībā uz ikgadējām pārrunām, ir tā, ka viņi vienkārši dodas uz tikšanos, iepriekš nesagatavojušies un lēnprātīgi lūdz savai vadībai paaugstināt viņu algu vai sāk sevi un savus darbus nemākulīgi un neveikli reklamēt. Ja tas ir arī jūsu plāns – vienkārši ierasties uz pārrunām un cerēt, ka jūs atcerēsieties visus pagājušā gada panākumus, tad jūs, visticamāk, zaudēsiet. Un pelnīti. Pašas pārrunas ir tikai neliela daļa no tā, kas patiešām atbalsta vai atgrūž iespēju jums tikt pie paaugstinājuma. Kas patiešām ir svarīgi – iepriekšēja sagatavošanā, kuru jūs veicat krietnu laika sprīdi iepriekš. Tas ir priekšdarbs, ar kura palīdzību jūs spēsiet savam vadītājam “pārdot” sevi kā labāko komandas dalībnieku. Līdzīgi finanšu pasaulē darbojas kredītlīniju salīdzinājums, piemēram, kad esat nolēmuši iegādāties kaut ko ar kredītlīnijas palīdzību, jūs taču vēlaties veikt priekšdarbus, lai pārliecinātos, ka tiksiet pie labākā piedāvājuma ar zemāko risku. Tieši par to pašu vēlas pārliecināties jūsu vadītājs – vai par algu, kuru viņš jums maksā, viņš saņem vislabāko piedāvājumu.

Tālāk ir minēti daži piemēri, kā tieši jūs varētu veikt šos sagatavošanās darbus, lai paātrinātu savu ceļu, kļūstot par izcilāko komandas dalībnieku ar lielāko algas pielikumu:

 1. Savus pienākumus pildiet izcili un dariet vairāk, kā no jums prasa, vismaz 3 līdz 6 mēnešus pirms pārrunām. Vēl labāk ir kolekcionēt rakstiskus atzinību apliecinājumus, kurus esat savācis no saviem kolēģiem un jūsu sadarbības partneriem. Tiem nav jābūt pārlieku oficiāliem – arī slavas pilni e-pasti noderēs. Atcerieties, jūsu izcilībai ir jābūt pierādāmai.
 2. Izveidojot vismaz 5 lappušu dokumentu, kurā tiek uzskaitīti jūsu izcilās pienākumu veiktspējas pierādījumi. It īpaši tajā sadaļā, kur esat pārspējis rādītājus, kuri jums tika uzlikti pagājušā gada pārrunās. Šim dokumentam būtu jāietver visa veida informāciju par to, kas apliecina jūsu pievienoto vērtību uzņēmumam.
 3. Iegūstiet sev neoficiālos mentorus darba vidē, kuriem ir vairāk pieredzes attiecīgajā jomā nekā jums, mācāties no viņiem un pielietojiet viņu padomus savā ikdienas darba dzīvē.

Pirms pārrunām noderīgi būs arī sagatavot gada laikā paveikto labo darbu “portfeli”. It kā šķiet tik vienkārši izklāstīt savam vadītājam, cik lielisku darbu esat paveicis, un pēc tam lūgt nopelnīto algas pielikumu. Tam tiešām nevajadzētu būt pārlieku sarežģīti, ja godprātīgi esat veikuši savus pienākumus. Bet, ja jūs varat to faktiski arī pierādīt un paskaidrot, kā jūsu darbs arī turpmāk spēs pozitīvi ietekmēt uzņēmuma peļņu vai ietaupījumus, jums uzreiz būs daudz vieglāk saņemt nepieciešamo uzmanību no sava vadītāja. Panākumu noslēpums ir pavisam vienkāršs – parādi, nevis tikai pastāsti. Šo principu var saukt arī par portfeļa tehniku, un tas jau iepriekš ir palīdzējis tūkstošiem cilvēku pārsteigt savus darba devējus un nopelnīt kāroto algas maiņu (uz augšu, protams). Kāpēc gan lai arī jūs neķertos klāt labi pārbaudītām vērtībām? Savu labo darbu portfeļa statusu jums vajadzētu sākt veidot 1 līdz 2 mēnešus pirms ieplānotā pārrunu datuma.

Piedāvājam nelielu praktisku uzdevumu, kas varētu jums palīdzēt sagatavot pašam savu portfeli. Vispirms jums jāņem vērā visi darbi, ko esat darījis sava uzņēmuma labā. Savāciet maksimāli detalizētu informāciju un norādiet visus veidus, kā uzņēmuma vērtība ir cēlusies kopš jūs kļuvāt par tā pilntiesīgu darbinieku. Daži piemēra jautājumi, kurus jūs varētu sev uzdot, lai uzsāktu šo procesu:

 • Vai esat sasnieguši konkrētus rezultātus? Kādus tieši? Novērtējiet, cik daudz, jūsuprāt, tie pievienoja vērtību uzņēmumam
 • Vai jūsu sadarbība ar komandu un citiem departamentiem ir uzlabojusies? Kādā veidā
 • Vai jūs esat kļuvuši efektīvāki nekā iepriekš? Kas jums liek tā domāt? Kā jūs to novērtētu
 • Vai jūs labāk pārzināt biznesu / nodaļu / klientus, ar kuriem strādājat? Kā tas ietekmē uzņēmuma veiksmes stāstu
 • Vai esat attīstījis jaunas prasmes un iemaņas? Kādas tieši un kādā veidā

Turpiniet sevi iztaujāt līdzīgā manierē, līdz esat uzskaitījis visu, kas ir tā vērts, lai atspoguļotu pārrunās.

Jūsu portfeļa otrajai daļai būtu jāsastāv no kritērijiem, kurus varat izmantot, lai pievienotu vērtību tam, ko jau esat paveicis līdz šim. Piemēram:

 • Varbūt uzņēmumam plānojas kāds jauns projekts, kuru jūs jūtaties gatavi vadīt
 • Varbūt jums ir ideja par kādu ideāli piemērotu sistēmu, kas varētu racionalizēt saziņu starp dazādiem departamentiem
 • Varbūt jūs vēlētos saņemt kādas specifiskas apmācības vai sertifikācijas, lai vēlāk spētu uzņemties vairāk pienākumu jau citā līmenī
 • Varbūt jūsu vadītājs jums bija uzticējis kādu īpašu uzdevumu, kura progresam jums regulāri ir bijis jāseko
 • Vai arī jebkuras citas idejas, kas jums varētu palīdzēt paspīdēt, bet jūsu darba devējam šīs idejas noderētu uzņēmuma labklājības nodrošināšanā

Šīs ir lietas, ar kurām jūs tiesām vēlaties izrādīties un atspoguļot vadītājam savu ieguldījumu dažādos uzņēmuma procesos, kas sniedz reālus rezultātus. Vēl papildus jūs savā portfelī varētu iekļaut 30, 60 un 90 dienu plānu ar saviem personīgajiem mērķiem, kurus plānojat sasniegt uzņēmuma labā.

Protams, novērtēšanas pārrunas ir laiks, kurā jūs saņemat atsauksmes par jūsu darbu visa iepriekšējā gada garumā. Bet dažreiz mēs aizmirstam, ka tas ir arī laiks, kurā dalīties ar vadītāju ar saviem mērķiem (un pat ierosinājumiem!), kas saistīti ar uzņēmumu, kurā jūs strādājat. Galu galā, jūs esat komandas dalībnieks un runāt par to, kas strādā un kas nē, tikai padarīs jūs par labāku profesionāli. Un tā ir lieliska iespēja parādīt, ka esat apņēmies gūt panākumus savā un uzņēmuma labā.

Ja jūs sekosiet šiem soļiem un darīsiet visu iespējamo, lai sevi parādītu vislabākajā gaismā ar reāliem piemēriem no savas ikdienas darbībām, jūs varēsiet ievilkt vienādības zīmi starp jūsu veiktspējas novērtēšanas pārrunām un algas paaugstinājumu.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here