Mūsdienās lielākā daļa cilvēku jau izmanto kredītkartes, jo tā ir iespēja ātri un vienkārši norēķināties par pirkumiem, dažādiem pakalpojumiem, kā arī ar šīs kartes palīdzību ir iespējams izņemt bankomātos skaidru naudu. Turklāt galvenā priekšrocība, kāpēc aizvien vairāk cilvēku izvēlas izmantot kredītkartes nevis debetkartes, ir iespēja aizņemties naudu, nedodoties uz banku vai pie privātajiem kreditoriem – kredītkartei ir piesaistīts konkrēts naudas limits, kuru kredītkartes īpašnieks var izmantot, ja paša personīgās finanses ir izbeigušās. Pasaulē ir vairākas kredītkaršu maksājumu organizācijas, taču lielāko popularitāti un plašāko klientu loku ir guvušas Visa un MasterCard, kam seko American Express un Discover.

Lai varētu izvērtēt, kas ir labāks – Visa vai MasterCard? – vispirms ir jāsaprot, ka Visa un MasterCard neizdod kredītkartes. Šie uzņēmumi nodarbojas ar transakciju jeb naudas pārskaitījumu apstrādi starp klientu un banku; maksājumu organizācijas pilda starpnieka funkcijas. Visa un MasterCard ir maksājumu tīkli, kas savieno tirgotāja maksājuma termināli ar bankas kredītkartes nodaļu. Šīs kompānijas arī nodrošina tādas privilēģijas, kā piemēram, aizsardzību pret krāpšanu, maksājumu aizsardzību, auto un ceļojumu apdrošināšanu, kā arī vēl citus pakalpojumus. Biznesa kredītkartes īpašniekiem maksājumu organizācijas piedāvā iespēju izdevīgāk rezervēt viesnīcas un lidmašīnu biļetes, kā arī citus pakalpojumus.

Kā jebkurai organizācijai, arī Visa un MasterCard ir savas atšķirības, kas būtu jāzina ikvienam kredītkartes lietotājam, lai optimāli apmierinātu savas vajadzības. Lai gan kopumā abas maksājumu organizācijas piedāvā līdzīgus pakalpojumus, tomēr ir psfēras, kur izdevīgāk ir izmantot Visa, bet kur MasterCard. Ja agrāk izvēle bija vienkāršāka, balstoties uz to, ka MasterCard tika atzīta pie vairāk mazumtirgotājiem, tad mūsdienās abas maksājumu organizācijas tiek kopumā pieņemtas vienlīdzīgi. Reti ir atrodama tāda korporācija, kas nepieņem Visa vai MasterCard, vai vēl retāk – netiek pieņemta neviena no kartēm; šādā gadījumā zaudētājs ir pat tirgotājs nevis kredītkartes īpašnieks. Situācijā, kad ir jāizvēlas starp Visa un MasterCard, topošajam kredītkartes īpašniekam ir jāsaprot, kādas privilēģijas viņam ir nepieciešamas un tad ir jāizdara izvēle, skatoties uz to, kura no konkrētajām kartēm klientam nepieciešamo var sniegt. Respektīvi, izvēle ir jāizdara starp kartes specifiskajiem pakalpojumiem un to izmaksām nevis pašām maksājumu organizācijām.

Sākumā var šķist, ka galvenā atšķirība, kas pastāv starp Visa un MasterCard, ir tieši ikgadējie maksājumi, kas ir jāveic katram kredītkartes turētājam. Tas pats arī attiecas uz procentu likmēm, kas ir jāmaksā kredītkartes īpašniekam tajos gadījumos, kad tiek izmantota kredītkartes sniegtā priekšrocība – iespēja saņemt naudas aizdevumu; klientam ir jārēķinās, ka, atmaksājot kredītu, būs arī papildu izdevumi, ko sastāda kredītkartes procentu likme. Taču ir jāsaprot, ka ne jau Visa vai MasterCard nosaka gada maksājumus vai procentu likmes. Šīs summas kontrolē finansiālās institūcijas, kur tiek ņemta kredītkarte, respektīvi, bankas vai citas institūcijas. Respektīvi, var pastāvēt atšķirības tajā ziņā, ar ko Visa vai MasterCard sadarbojas. Taču mūsdienās sadarbības apmēri abām maksājumu organizācijām ir vienlīdz plaši. Līdz ar to vienīgās atšķirības, kas pastāv starp Visa un MasterCard ir piedāvāto privilēģiju ziņā. Viena no Visa priekšrocībām attiecībā uz MasterCard ir tāda, ka šī maksājumu organizācija piedāvā izdevīgāku mašīnas apdrošināšanas piedāvājumu “Loss of Use”, taču kā mīnuss ir uzskatāms tas, ka ar Visa ne visās valstīs ir iespējams saņemt mašīnas apdrošināšanas pakalpojumu. Kā vēl viena priekšrocība, kas ir saskatāma Visa, ir naudas atgriešanas aizsardzības pakalpojums – šī maksājumu organizācija to piedāvā visām kartēm, taču MasterCard tikai dažām no kartēm.

Kopumā ņemot, Visa ir nedaudz labāk par MasterCard. Tomēr, neskatoties uz šo faktoru, pēdējo gadu laikā tieši Latvijā pieaug to klientu skaits, kas izvēlas tieši MasterCard. Visa kredītkaršu pieprasījums pat ir nedaudz sarucis. Tomēr neskatoties uz pēdējo gadu tendenci, abas maksājumu organizācijas – Visa un MasterCard – ir pasaulē vadošās.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here