Ikviens cilvēks pēc vidusskolas pabeigšanas sākotnēji cenšas iekļūt studiju programmā, kurā varēs iemācīties visu, kas nepieciešams izvēlētajai nākotnes profesijai. Sekot izvēlētajam karjeras ceļam vēlas visi, jo pats svarīgākais ir darīt darbu, kas pašam patīk un padodas. Šāds darbs nesīs augļus gan karjeras izaugsmē, gan peļņas ziņā. Ja neizdodas iekļūt kārotajā studiju programmas grupā, vienmēr ir iespēja pieteikties studijām citur. Bieži vien tiek izvēlētas augstskolas ar studiju programmām, kas nākotnē varētu nest labu peļņu. Katru gadu vislabāk apmaksātās profesijas mainās, bet tendences paliek līdzīgas un Latvijā ir iespējams mācīties par visu šo nozaru speciālistiem. Tas nozīmē, ka, lai iegūtu augstāko izglītību un pēc tam strādātu labi apmaksātā darbā, nav nepieciešams doties uz ārzemēm.

Katru gadu interneta publikācijās un vairākos žurnālos var atrast informāciju par ienesīgākajām nozarēm un pelnošākajām profesijām Latvijā. Ienesīgākās nozares pārsvarā saistītas ar mūsdienu tehnoloģiju attīstību un izmantošanu. Tas nozīmē, ka ikviens jaunietis ar ”tehnisku prātu” noteikti būs spējīgs atrast sev atbilstošo profesiju mūsdienu darba tirgus apstākļos. Par vislabāk apmaksāto nozari pēdējos gados ir kļuvusi telekomunikāciju nozare. To var izskaidrot ar telekomunikāciju straujo attīstību un klientu skaita palielināšanos pēdējo gadu laikā. Mobilo tālruni tāpat kā televīziju un internetu izmanto teju ikkatrs Latvijas iedzīvotājs. Lielākās šo pakalpojumu sniedzēja kompānijas Lattelecom vadītājs ir trešais pelnošākais uzņēmuma vadītājs Latvijā ar vairāk kā 20 tūkstošu eiro lielu algu. Otrais ienesīgākais ir banku sektors. Tas ir ļoti loģiski, ņemot vērā, ka bankas tomēr ir finanšu nozares pārstāvji un veic visas darbības, kas saistītas ar naudu. Pēc pēdējiem datiem trešajā vietā ierindojas mazumtirdzniecības sektors. Tas, visticamāk, ir saistīts ar veikalu tīklu paplašināšanos un lielo apgrozījumu. Vislielākie ienākumi šajā jomā noteikti ir uzņēmumu vadītājiem nevis zemākā līmeņa darbiniekiem. Pastāv uzskats, ka ļoti neizdevīgi finansiālajā ziņā ir strādāt valsts sektora uzņēmumos. Pat lielāko uzņēmumu, piemēram, Latvijas Valsts mežu (ar vairāku simtu miljonu eiro apgrozījumu) vadītāju atalgojums ir tikai pāris tūkstoši. Tas nespēj konkurēt ar citām nozarēm, tādēļ peļņas nolūkos vislabāk būtu izvēlēties privātās kompānijas.

Bez ienesīgākajām nozarēm, apkopotas tiek arī pelnošākās profesijas. Visiem zināms, ka pasaules bagātākie cilvēki pārsvarā ir uzņēmēji. To varētu nosaukt par pelnošāko profesiju arī Latvijā, bet tas nav konkrēti atalgots darbs, jo savu uzņēmēja karjeras ceļu katrs ”bruģē” individuāli. Pieejamā informācija ir par algām, kuras var pelnīt ikviens, kurš iegūst attiecīgās profesijas izglītību. Par pelnošāko tiek uzskatīta farmaceita profesija. Farmācijas nozare atšķirībā no veselības aprūpes ir privātu uzņēmumu sektors, kurā pieprasījums vienmēr būs stabils, jo medicīnas līdzekļi pieprasīti būs vienmēr. Otri pelnošākie ir būvniecības profesijā strādājošie, bet šeit iet runa par profesionāliem būvdarbu vadītājiem un inženieriem, nevis parastiem strādniekiem. Tiek celtas arvien vairāk jaunas ēkas, kurām ir satriecoši dizaini. Lai tās taptu, ir vajadzīgi augsta līmeņa būvniecības speciālisti. Trešajā vietā ir elektroapgādes speciālisti, kuri rūpējas par elektroinstalāciju ierīkošanu ēkās. Šai profesijai seko banku sektora darbinieki un tikai pēc tiem valsts pārvaldē strādājošie. Samaksu gan nosaka dažādi faktori, kā cilvēka dzimums, vecums, darba pieredze un nozares ienesīgums.

Ņemot vēra pašreizējo situāciju augstskolās un darba tirgū, ir nosauktas 5 nozares, kurās nākotnē noteikti būs nepieciešami jauni jomas speciālisti ar svaigām zināšanām. Šīs piecas nozares ir finanses un ekonomika, informācijas tehnoloģijas, inženierzinātnes, pārdošana (mārketinga un zīmolu vadītāji) un veselības aprūpe. Par pēdējo nozari cilvēkus bieži māc šaubas, bet pastāv uzskats, ka tieši šī nozare nākotnē būs viena no attīstītākajām.

ATBILDĒT

Please enter your comment!
Please enter your name here